Daně za rok 2023: Kterým slevám zvoní hrana?

Poradna
Máte pocit, že vás podání loňského daňového přiznání, respektive jeho placení, teprve přebolelo? No, už je to tu zase! Slevy na daních jsou cestou, jak státu neodevzdávat více, než je nutné.
V případě, že dítě navštěvuje mateřskou školu, je možné v daňovém přiznání za loňský rok uplatnit školkovné, a to až do výše 17 300 korun. Do přiznání si ho na základě potvrzení ze školky uvádí jen jeden z rodičů. Od letošního roku je školkovné úplně zrušeno. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vládní úsporná opatření, shrnutá do tzv. konsolidačního balíčku, se však dotkala také řady úlev, které jsme si po celé roky v daňových přiznáních uplatňovali. To letošní je tedy (minimálně na nějakou dobu, pozn. aut.) poslední, ve kterém si je můžeme nárokovat.

Pokud si daně z příjmu počítáte sami, máte čas do 2. dubna, v případě on-line podání je lhůta o měsíc posunutá. Kdo využívá služeb daňového poradce, platí pro něj termín prvního prázdninového dne.

Nejde o nic složitého – interaktivní formulář vám v případě nejasností napoví, sám za vás čísla sečete či odečte, vy jen nesmíte zapomenout uplatnit všechny relevantní slevy a doložit je příslušnými potvrzeními.

Pro koho jsou výhodnější?

Při splnění podmínek je při ročním zúčtováním daně za rok 2023 možné uplatnit řadu daňových slev a odpočtů ze základu daně.

Nezdanitelné části základu daně se odečítají od základu daně, daňové slevy se pak odečítají přímo od vypočtené daně. Pokud jsou uplatňované slevy vyšší než konečná daň, máte nárok na vrácení přeplatku.

Podnikatelé i zaměstnanci si mohou uplatnit odečitatelné položky po konci daného roku. Zaměstnanci je uplatňují při ročním zúčtování daní, které za ně provádí zaměstnavatel, pokud u něj podepsali „prohlášení“ a požádali jej o to do 15. února.

U řady slev je možné, aby je uplatnil jen jeden z partnerů (sleva na dítě, školkovné, hypotéční úroky atd., pozn. aut.). Vždy tedy před podáním zvažte, pro kterého z páru bude, vzhledem k vykazovaným příjmům, výhodnější slevu uplatňovat.

Na slevu má nárok každý

Všichni daňoví poplatníci, kteří mají alespoň po část roku zdanitelné příjmy, mají nárok na základní slevu na dani na poplatníka. Jde o částku 30 840 korun za rok, zaměstnanci ji mají zohledněnou každý měsíc na základě Prohlášení k dani, které u zaměstnavatele podepsali. Sleva se v daňovém přiznání uplatňuje v plném rozsahu, bez dalších podmínek, i kdyby výdělečná činnost trvala jen část roku.

PSALI JSME:
Také vás stát odírá na daních?

U ostatních slev musejí být splněny zákonné podmínky a slevy se uplatňují v poměrné výši, pokud byly splněny jen po část roku. Díky slevě na poplatníka může být základ daně až 205 600 korun ročně, aniž by vznikla povinnost platit jakoukoli daň z příjmu. Ve stejné výši je sleva na poplatníka stanovena i pro rok 2024.

Děti se vyplatí

Rodiče si mohou uplatnit slevu na dítě či děti, a to až do osmnáctých narozenin potomka. Za předpokladu, že studuje, slevu je možné čerpat až do jeho 26 let. Dokonce i v případě, že toto dítě samo pracuje a ve svém daňovém přiznání uplatňuje slevu na poplatníka a na studenta. V tomto případě není podmínkou, aby rodiče byli v manželském svazku.

Slevu na vyživované dítě si vždy uplatňuje vždy jen jeden z rodičů, druhý dokládá potvrzení od zaměstnavatele nebo čestné prohlášení, že sám o tuto slevu nežádá. Na první dítě je výše slevy 15 204 korun, na druhé 22 320 Kč, 27 840 korun na třetí a každé další dítě. V případě, že má dítě nějaké postižení, jsou slevy nastaveny na vyšší částky.

V případě, že dítě navštěvuje mateřskou školu, je možné v daňovém přiznání uplatnit školkovné, a to až do výše 17 300 korun. Do přiznání si ho na základě potvrzení ze školky uvádí jen jeden z rodičů, vždy to navíc musí být rodič, jenž s dítětem žije ve společné domácnosti. Není podmínkou, aby slevu na dítě a školkovné uplatňoval tentýž rodič. Pozor! Od letošního roku je školkovné úplně zrušeno.

PSALI JSME:
Školkovné rodičům ušetří až 16 200 korun

Sleva jen pro manžele

Pokud váš manžel nebo manželka nevydělává ročně více než 68 tisíc korun, můžete si na něj/ni uplatnit slevu ve svém zúčtování. Ta je vyčíslena na 24 840 Kč. V případě, že je partner vlastníkem průkazu ZTP/P, je možná sleva dvojnásobná (sami držitelé tohoto průkazu si mohou uplatňovat slevu na dani ve výši 16 140 korun).

Do příjmu se nezapočítává případný rodičovský příspěvek, dávky sociální podpory, dávky v hmotné nouzi a příspěvek na péči, alimenty či stipendium. Naopak podpora v nezaměstnanosti, nemocenská nebo důchod do této skupiny osvobozených příjmů nepatří.

Pokud partneři nejsou sezdaní, slevu není možné čerpat, ale vztahuje se na institut registrovaného partnerství. Jde o jednu ze slev, kterou v této podobě uplatňujeme naposledy. Od příštího roku ji budou moci nárokovat jen manželé, pečující o dítě do věku tří let.

Stát naposledy podporuje také pracující studenty. Letos mají poslední šanci si polepšit díky slevě ve výši 4 020 korun, rovněž toto zvýhodnění odnesla pryč vlna kompenzačního balíčku.

PSALI JSME:
Daňové přiznání někdy musejí podat i studenti a důchodci. Pro studující to ale má výhody

Ušetříte i na penzijku a úrocích

Kdo si platí penzijní připojištění více než tisíc korun měsíčně, má možnost to zohlednit ve svém daňovém podání. Na první tisícikorunu poplatník čerpá státní příspěvek, daňový základ tedy snižuje až částka převyšující onu tisícovku. Maximálně je tedy možné základ snížit o 24 tisíce korun s výslednou slevou na dani 3 600 Kč.

Stejný nárok existuje i u životního pojištění, zde je však stanoveno několik dílčích podmínek, které pojistitel musí splňovat. V případě, že chcete tyto slevy uplatnit, zajistěte si včas všechna nutná potvrzení o platbách.

Od základu daně je možné si odečíst také zaplacené úroky z hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření. Nemovitost musí sloužit k bydlení vašemu nebo někoho blízkého rodinného příslušníka. Nesmí jít o nemovitost, které by byla využívána k rekreaci nebo pronajímání.

PSALI JSME:
Nemovitosti a daně. Víte, jak na to?

Dary si evidujte

Pokud jako fyzická osoba přispíváte na dobročinné účely, je možné si dar odečíst od základu daně. V případě, že darují manželé ze společného majetku, uplatňuje si dar jen jeden z nich, případně oba poměrnou částkou. Podmínkou je, že celková výše daru musí přesahovat tisíc korun, nebo dvě procenta základu daně.

Maximální odečet může dosahovat až 30 procent daňového základu. Do dárcovství se nepočítají jen finanční částky, ale také dárcovství krve (odečet 3 000 Kč), kmenových buněk, kostní dřeně nebo orgánů (20 000 Kč).

Daňové přiznání za rok 2023 je poslední šancí, kdy lze uplatnit odečty za další vzdělávání. Jde o zkoušky profesní kvalifikace, definované v Národní soustavě kvalifikací. Odečíst lze náklady na zkoušku (nikoli na samotný kurz), a to do maximální výše deseti tisíc korun.

Na stávající rok je již tato možnost zrušena. Stejný osud potkal i členské příspěvky odborovým organizacím, které je možné odečíst do výše 1,5 procenta zdanitelných příjmů, nebo částku 3 000 korun ročně.

PSALI JSME:
Při počítání daní nezapomeňte využít všechny výhody a slevy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Hypoteční trh v březnu dál posiloval

Tuzemské banky a stavební spořitelny poskytly v březnu letošního roku hypoteční úvěry přesahující 18 miliard korun. Vyplývá to z údajů Hypomonitoru, které redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB