ERÚ: Ceny zafixované nad cenovými stropy mají více než čtyři procenta domácností a podnikatelů

Průzkum
Vyšší než současné zastropované ceny elektřiny nebo plynu by od 1. ledna 2024 mohla platit až 4,2 procenta domácností a podnikatelů-maloodběratelů, a to kvůli vysoko zafixovaným cenám vázaným na smlouvy na dobu určitou. Vyplývá to z průzkumu, který mezi dodavateli uskutečnil Energetický regulační úřad (ERÚ).
Spotřebitelům, kteří mají cenu zafixovanou nad cenovými stropy a dodavatel je dosud nekontaktoval, ERÚ doporučujeme, aby se na něj obrátili sami, a to co nejdříve. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Smlouvy s cenami elektřiny nebo plynu zafixovanými nad současnými cenovými stropy, jejichž platnost přesahuje období zastropování, má ve svém portfoliu většina z dotázaných dodavatelů. Celkově jde o 367 tisíc odběrných míst, tedy o 4,2 procenta z celkového počtu 8,94 milionu odběrných míst v České republice.

Průzkumu se zúčastnili dodavatelé obsluhující téměř 99 procent z odběrných míst elektřiny na hladině nízkého napětí a odběrných míst plynu v kategoriích domácností a podnikatelů-maloodběratelů.

„Většina dodavatelů již oslovila nebo v dohledné době plánuje oslovit své zákazníky, kteří mají ceny zafixované nad cenovými stropy, s nižší nabídkou,“ upozornil Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Podle Trávníčka je třeba apelovat také na spotřebitele, aby na nabídky dodavatelů, které jsou zpravidla časově omezené, včas zareagovali: „Jde totiž o změny smluvních podmínek, které musí zákazník aktivně odsouhlasit. Z dosavadních zkušeností dodavatelů přitom vyplývá, že někteří zákazníci na nabídky nereagují, buď vyčkávají nebo jsou nekontaktní.“

Pouze malá část dodavatelů (do 10 tisíc odběrných míst, pozn. red.) na dotazy ERÚ odpověděla, že o snižování cen, resp. o úpravě fixovaných kontraktů, neuvažuje. Specifickou skupinu (přes 50 tisíc odběrných míst) tvoří dodavatelé, kteří v době konání průzkumu (září 2023) stále vyčkávali, zda a v jaké podobě vláda přistoupí k dalšímu zastropování cen energie pro rok 2024.

PSALI JSME:
ERÚ spotřebitelům v novém desateru radí, jak na energie

„Spotřebitelům, kteří mají cenu zafixovanou nad cenovými stropy a dodavatel je dosud nekontaktoval, jednoznačně doporučujeme, aby se na něj obrátili sami, a to co nejdříve,“ uvedla Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ.

„Díky aktivnímu přístupu mohou získat nižší cenu u současného dodavatele, nebo přejít včas k dodavateli novému, i kdyby to mělo znamenat, že za předčasné ukončení smlouvy zaplatí sankci. Rozdíly v nabízených cenách jsou nyní tak výrazné, že sankci v některých případech vynahradí. Je ale třeba dobře počítat a jednat,“ dodala Zemanová.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Automatické prodloužení smlouvy může zafixovat cenu energií vysoko nad stropy

Zavřít reklamu ×
  1. Ceny elektřiny v ČR jsou podvod století. Jaderná elektrárna vyrobí 1 kwh za 0,50 kč a prodává se 10 x dráž….Kdo se pakuje na občanech?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB