Inflace i zadlužení výrazně klesají

Názor
Inflace v Česku prudce klesá. Podle čísel Eurostatu z tohoto týdne ji Česko mělo letos v lednu devátou nejnižší v EU (viz graf níže, pozn. aut.). Byla podprůměrná jak v rámci EU, tak i eurozóny. Česko navíc vykazovalo citelně nižší inflaci než všechny další země Visegrádské čtyřky. Co více, tuzemská inflace by letos měla zůstat na poměry EU podprůměrná celoročně.
Podle čísel Eurostatu z tohoto týdne mělo Česko letos v lednu devátou nejnižší inflaci v EU. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Fialově vládě se navíc letos podle všeho podaří zásadně stabilizovat tuzemské zadlužení, když úroveň deficitu veřejných financí stáhne výrazně pod mezní úroveň tří procent hrubého domácího produktu (HDP). Česko tak nadále bude patřit k menšině zemí, jejichž úroveň zadlužení setrvává nejvýše na polovině zadlužení eurozóny a které jsou zároveň zadluženy výrazně podprůměrně v rámci celé EU.

Pětikoaliční političtí marketéři tak budou moci s pompou prohlásit mimořádnou inflaci a rychlé zadlužování České republiky za ukončené. Patrně dodají něco v tom smyslu, že Fialovu kabinetu se po tom Babišově podařilo „uklidit“ nakonec v poměrně krátkém čase, a to dokonce i přes vysoce nepříznivé okolnosti války na Ukrajině a energetické drahoty.

Zdroj: Eurostat

Fialova vláda je tedy nyní podle všeho na dně své popularity a její preference už budou v příštích měsících a čtvrtletích spíše jen stoupat. Takové stoupání jistě podpoří nejedna marketingová kampaň vládních stran.

Opozici se nepodařilo pětikoalici připravit o výraznější podíl voličských preferencí, i když jí válka na Ukrajině nebo energetická drahota mohly hrát do karet. Jakékoli objektivně složité období je pro momentálně vládnoucí garnituru zatěžkávací zkouškou, z jejíhož nezvládnutí může zásadně těžit opozice. To se však dosud příliš nedělo a při uvedeném skoncování s inflací i zadlužováním zřejmě ani dít nebude.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflační tsunami je za námi, ale koruna trpí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi chtějí silného lídra, který nás osvobodí od mocných a bohatých

Průzkum
Většina tuzemské veřejnosti příliš nevěří tomu, že by politici či elity hájili zájmy obyčejných lidí. Spíše mají pocit, že se o ně tradiční strany nezajímají. A v čele státu si přejí silného lídra, který by vzal zemi z rukou mocných a bohatých. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) agentura Ipsos.