Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Analýza
Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. Nezůstalo však pouze u technologických akcií, k výšinám se vydalo rovněž zlato nebo stříbro. O čem bylo minulé období na trzích a jaký je možný výhled pro další měsíce?
Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Globální akciové trhy zaznamenaly v prvním čtvrtletí nejlepší výkonnost za posledních pět let, podpořenou nadějemi na měkké ekonomické přistání v USA a nadšením z rozvoje umělé inteligence (tzv. „AI“). Index světových akcií MSCI letos posílil o 7,7 procenta, což je nejvíce od roku 2019, přičemž akcie překonaly dluhopisy s největším rozdílem v jakémkoli čtvrtletí od roku 2020.

Index S& P 500 během čtvrtletí uzavřel na rekordní hodnotě hned 22krát. Růst využití umělé inteligence podpořil zisky firem, přičemž např. výrobce čipů Nvidia přidal během prvních měsíců roku více než jeden bilion dolarů na své tržní hodnotě.

PSALI JSME:
Všechny oči se upírají na společnost Nvidia

Nabídková strana ekonomiky nejen v USA tak zažívá za využití AI v soukromém sektoru významný nárůst produktivity práce. Podobně tomu bylo v začátcích využívání internetu v minulosti.

Komoditní trhy rovněž nabídly investorům zajímavé investiční příležitosti. Zlato si připsalo v daném čase osm procent a nyní míří k dalším ziskům. Řada stratégů si v čase trvající inflace, válečného zbrojení, růstu deficitů rozpočtů ve vyspělých ekonomikách, dokáže představit, že kov dojde až k metě 2 500 dolarů za troyskou unci.

PSALI JSME:
Zlato je na 2 300 dolarech, co bude následovat?

Přidávalo také „černé zlato“, které díky probíhajícímu napětí na Blízkém východě a omezení nabídky ze strany kartelu OPEC + atakovalo 90 dolarů za barel. Kakao atakovalo ceny přes 10 000 dolarů, což jsou naprosto rekordní hodnoty. Investoři do komodit tak skutečně realizovali rovněž zajímavé zisky.

Na začátku dubna se prostředí inflace a úrokových sazeb výrazně změnilo. Na začátku roku finanční trhy uváděly, že existuje téměř 80procentní pravděpodobnost, že americká měnová autorita v prvním čtvrtletí sníží úrokové sazby v USA, a trhy rovněž očekávaly rychlý pokles cenové hladiny. Ani jedno z těchto očekávání se nenaplnilo.

PSALI JSME:
Kakao astronomicky zdražuje

Poslední data z trhu práce zůstávají dále mimořádně silná. Výnosy amerických vládních dluhopisů znovu rostou, a to po rekordní tvorbě nových pracovních míst v americké ekonomice (v březnu ekonomika vytvořila přes 300 tisíc pracovních míst, pozn. aut.).

Tzv. úrokové swapy nyní naznačují první snížení sazeb na září z původně plánovaného červencového termínu. V následujícím období se tak může klidně stát, že si trh projde razantní korekcí. Uvědomění, že sazby nepůjdou tak rychle dolů kvůli setrvávající tzv. „sticky“ inflaci, může přimět řadu investorů uzavřít své pozice.

Autor je hlavní ekonom společnosti Argos Capital
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
O současné investiční horečce

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční rada státu Wisconsin nakupuje bitcoin

Státní investiční rada státu Wisconsin (SWIB), která je odpovědná za správu aktiv Wisconsinského důchodového systému, ve svém nedávném podání 13-F zveřejnila, že drží akcie v iShares Bitcoin Trust (IBIT) společnosti …

Akciové trhy: Praha na červené nule

Hlavní index pražské burzy PX (-0,04 %, 1 566,89 b.) v úterý na začátku seance rostl, ale následně veškeré zisky smazal a skončil na červené nule. Většina ostatních evropských burz v úterý klesla.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB