Maraton inflačních čísel

Názor
Pokračující růst spotřebitelských cen u nás i ve světě vyvolává dohady, zda je současný stav jen přechodnou záležitostí, nebo naopak začátkem dlouhodobého trendu. Americká inflace vystoupala v meziročním srovnání na pět procent, což představuje třináctileté maximum.
Nejrychleji v USA stoupají ceny nových aut a oděvů. Vedle toho dál nahoru míří ceny bydlení. Ilustrační foto: Pixabay.com

Míra inflace v Německu v květnu vystoupila na 2,5 procenta z dubnové hodnoty dvou procent. Květnový růst spotřebitelských cen výrazně překračuje dlouhodobý cíl Evropské centrální banky (ECB).

Německé ministerstvo hospodářství je ale ve své měsíční zprávě optimistické, i když upozorňuje na možnost, že inflace přechodně vystoupí až ke třem procentům. Tamní statistický úřad uvádí, že naposledy rostla inflace pět měsíců v řadě v roce 2011.

Eurová inflace konečně na vyšších hodnotách

ECB v uplynulém týdnu dala jasně najevo, že vnímá inflační tlaky v eurozóně spojené s koncem pandemie jako dočasné a nehodlá na ně nijak reagovat. Ve vyjádření naznačuje, že inflace vzrostla z titulu srovnávacích efektů a vlivu cen energií a přechodných faktorů.

Na jednu stranu zvýšila odhad růstu z 1,5 procenta na 1,9 procenta pro letošní rok a pro příští z 1,2 procenta na 1,5 procenta, na druhou stranu ale projekce potvrzuje, že výhledově bude tempo růstu cen zpomalovat. Pokles dynamiky bude způsobovat především odeznění tranzitorních a bazických efektů.

PSALI JSME:
Inflace v ČR pod odhady, v USA nad odhady

Česká inflace lehce zmírnila

Inflace v Česku se už vrátila pod horní hranici tolerančního pásma, tedy pod tři procenta na 2,9 procenta. Ještě před měsícem totiž dosahovala 3,1 procenta. Dostala se tak i na prognózu České národní banky (ČNB).

I nadále platí, že za letošní inflací stojí především dražší doprava, cigarety a alkohol. Dohromady tvoří dvě třetiny aktuální inflace, zatímco třeba bydlení dnes zůstává díky dočasně levnějším energiím na pozadí.

Inflace tak aktuálně nepředstavuje pro ČNB vážný problém, kvůli kterému by měla rychle nebo dramaticky reagovat. Stále však v růstu cen budeme čelit rizikům velkých nákladových tlaků ve výrobě, které se zatím v cenách pro konečného spotřebitele až na výjimky příliš neprojevily.

PSALI JSME:
Inflace po rozvolnění ekonomiky zpomalila

Trhy americkou inflaci považují za dočasnou

Americká inflace vystoupala v meziročním srovnání na pět procent, což představuje třináctileté maximum. Zajímavá byla následná reakce trhu, která cenové vzedmutí zjevně interpretuje obdobně jako centrální banky, tedy jako dočasnou událost.

V bezprostředních chvílích po zveřejnění výsledků sice proběhl nárůst výnosů na amerických vládních dluhopisech, když jejich ceny zamířily dolů. Následně se ale trh uklidnil a výnosy opět spadly. Desetiletý výnos amerického vládního dluhopisu se tak pohybuje dokonce na úrovni 1,45 procenta. To je na výrazně nižších úrovních, než bychom s ohledem na pětiprocentní inflaci čekali.

I v případě americké inflace také jde o silný bazický efekt, když loni v květnu ceny stále ještě klesaly. Na tuto příčinu však nemůžeme alibisticky vše svádět. Meziměsíční růst cen je také dost silný, když dosáhl 0,8 procenta.

Rychleji stoupají ceny nových aut a oděvů. Vedle toho dál nahoru míří ceny bydlení. Dále také vidíme zdražení u potravin. Stále však nejde o taková čísla, která by znervóznila americkou centrální banku Fed.

PSALI JSME:
Červnové zasedání Fedu – ticho před bouří

A co na to české domácnosti?

Ať už bude inflace krátkodobá či dlouhodobá, každý investor a střadatel by se měl zamyslet nad podobou svých finančních rezerv. Budoucí koupě dražšího auta, a kvůli vyšším cenám paliv i jeho provoz, průměrného spotřebitele citelně zasáhnou.

Jedinou efektivní obranou, jak své finance vhodným způsobem ochránit před inflací, je odvážně se rozhlédnout po vhodnějších finančních nástrojích. Je přitom všeobecně známo, že v dnešní době na reálné hodnotě nejrychleji ztrácejí peněžní účty.

Od konce února 2020 se přitom úspory domácností zvýšily o 364 miliardy korun. V prvním čtvrtletí letošního roku narostly o rekordních 100 miliard korun. To není optimální alokace, a lidé tak přicházejí o reálnou hodnotu.

Autor je investiční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lidé mají v bankách uloženy už téměř tři biliony korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru