Neplatné smlouvy o životním pojištění: Další kolo byznysu s nespokojeností klientů?

Několik klientů českých pojišťoven má v ruce pravomocné rozhodnutí Finančního arbitra (FA), že jejich smlouvy o investičním životním pojištění jsou od začátku neplatné. Dnes chtějí na tiskové konferenci v Praze poskytnout návod všem ostatním, jak zjistit, zda je něčí smlouva neplatná a jak dále úspěšně postupovat při vymáhání svých práv. Podle Jiřího Chvojky z agentury Extender, který se pod pozvánku podepsal jako „tiskový mluvčí podvedených klientů pojišťoven“, může jít až o jeden milion smluv a desítky miliard korun škody.

Foto: ČNB

Téma životního pojištění portál FAEI.cz v uplynulých letech průběžně sledoval a jako jedno z mála českých médií se už před dvěma lety detailně věnoval novému byznysu založenému na tzv. ochraně spotřebitele:

ROZHOVOR: „Každého, kdo vám chce pomáhat s penězi, si důkladně prověřte,“ říká finanční arbitr Monika Nedelková
Nový byznys: „ochrana spotřebitele“
TÉMA TÝDNE: Lumpárna pod pláštíkem ochrany spotřebitelů
TÉMA TÝDNE: Spotřebitelé si zaslouží ochranu. Před svými samozvanými ochránci
TÉMA TÝDNE: Pomoc poškozeným jako přihrávka právníkům
TÉMA TÝDNE: Washingtonova ulice v Praze, líheň „neziskovek“ na ochranu klientů finančních služeb
TÉMA TÝDNE: Hledá se kolega. Zn.: S praxí v pojišťovnách a s databází kontaktů
Tvrdá rána byznysu s nespokojeností klientů, Kočalka musí „zavřít krám“
Samozvaný ochránce Kočalka k soudům nechodí a neposkytuje informace
Kauza samozvaného ochránce Kočalky míří do finiše, soud nařídil hlavní líčení

NEDOVOLENÉ PODNIKÁNÍ A OSOBNÍ BANKROT

Nejméně jeden z klientů s pravomocným rozhodnutím Finančního arbitra, jak vyplývá z jeho veřejně dostupné Sbírky rozhodnutí, se totiž na úřad obrátil prostřednictvím Unie subjektů ochrany spotřebitelů a investorů (USOS).

Tedy spolku, v jehož čele stál jako předseda jeden z průkopníků „byznysu s nespokojeností klientů“ Pavel Kočalka, který byl před rokem pravomocně odsouzen za přečin nedovoleného podnikání (pozn. aut. – kopii rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 1 ze dne 1. 3. 2017 má redakce má k dispozici). A který je proslulý již od kauzy Capital Partners, jak připomněl web Investujeme.cz, a jenž od přelomu let 2013/2014 prochází osobním oddlužením (bankrotem).

VELMI NÍZKÁ PRÁVNÍ ÚROVEŇ

První otázka, která se logicky nabízí, je, zda Finanční arbitr může jedno ze svých „precedenčních“ rozhodnutí v oblasti smluv o životním pojištění opírat o případ, kdy byl statutární orgán subjektu (Pavel Kočalka), který u arbitra zastupoval klienta, odsouzen za nelegální poskytování právních služeb ve firmě KLV – Consulting. Ta je zakládajícím členem USOS a Kočalka byl v době zastupování klienta před FA jejím jednatelem.

Současně určitě stojí za zmínku, že kvalitu poskytovaných služeb zpochybnila už v roce 2015 sama šéfa úřadu Monika Nedelková, a to přímo na adresu zakládajícího člena Unie, společnosti KLV – Consulting: „Pokud jde o jednání společnosti KLV – Consulting s.r.o. musí finanční arbitr bohužel konstatovat, že návrhy na zahájení řízení, včetně úkonů učiněných před podáním návrhu ve vztahu k institucím a dále pak úkony učiněné v průběhu řízení, svědčí o velmi nízké úrovni, a to zejména po právní stránce.“

Šéfka úřadu Nedelková v září 2016 v rozhovoru pro portál FAEI.cz apelovala, aby si spotřebitelé prověřili každého, kdo by jim chtěl pomáhat s financemi. Ať už budou dnešní rady jakékoliv, klienti pojišťoven, které zaujalo údajně ono takzvaně precedenční rozhodnutí úřadu arbitra, by měli vést v patrnosti to, že nic není zadarmo. Kočalkou dříve řízená Unie sice po klientech pojišťoven nechtěla žádné peníze, ale její členské subjekty, které aktivity ve prospěch klientů zajišťovaly, si z peněz získaných od pojišťoven účtovaly odměnu ve výši několika desítek procent.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Pojištění

Český pojistný trh bude mít nového lídra

Nová pojišťovací jednička vznikne z České pojišťovny a pojišťovny Generali, dvou pojišťoven, které v České republice působí v rámci přední světové pojišťovací skupiny Generali. Dosavadním lídrem trhu je, co do …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Devět z deseti rodičů dává dětem kapesné. Nejčastěji kolem pěti stovek měsíčně

Průzkum
Typické české dítě jako kapesné od svých rodičů dostává kolem 500 Kč měsíčně, rodiče mu je vyplácí pravidelně každý měsíc a nejčastěji v hotovosti. Vyplývá to z marketingového výzkumu, který si na téma rodinné finance u výzkumné agentury Kantar zadala Equa bank. Oceňujeme, že banka šetření neprezentuje jako „reprezentativní průzkum“, což při pěti stech respondentů činí řada jiných firem.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru