Přebytek běžného účtu platební bilance v listopadu dále narostl

Listopadový přebytek ve výši 43,52 miliardy korun (po 19,84 mld. Kč v říjnu) byl oproti tržnímu konsenzu (6 mld. Kč) pozitivním překvapením. Šlo o vůbec nejvyšší měsíční kladné saldo od září 2020. Kladná bilance běžného účtu dominantně odrážela přebytek obchodu se zbožím a službami.
Ke kladnému saldu běžného účtu platební bilance přispěl hlavně vývoz automobilů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle dříve zveřejněných dat ze zahraničního obchodu v listopadu k jeho kladnému saldu přispěl hlavně vývoz automobilů, což pravděpodobně souviselo s kompletací a exportem rozpracované výroby v tomto odvětví.

Ke zmírňování schodku ale dochází i u obchodu s energetickými komoditami. Přebytek bilance zboží a služeb byl jen lehce kompenzován mírným schodkem primárních důchodů odrážejícím odliv dividend.

V poměru k nominálnímu hrubému domácímu produktu (HDP) zaznamenal loni běžný účet platební bilance výrazné zlepšení. Deficit bilance primárních důchodů, který v sobě zahrnuje odliv dividend, byl relativně k nominálnímu HDP za prvních jedenáct měsíců loňského roku lehce nižší než v roce 2020, a tedy i vůbec nejmělčí od počátku dat v roce 2005.

Nejlépe za poslední tři roky si v poměru k HDP loni zároveň vedl obchod se zbožím a službami. Celkově má běžný účet platební bilance s přebytkem ve výši jednoho procenta za prvních jedenáct měsíců roku 2023 nakročeno k výrazně lepšímu celoročnímu výsledku než v roce 2022 (-6,1 % HDP), což by mělo tlumit fundamentální tlaky na oslabení české koruny.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB