Přišel o pozemky kvůli svědectví odsouzeného podvodníka. A ještě má platit miliony

Kauza
Pan Jiří z Prahy-západ (redakce zná celé jeho jméno – pozn. red.) sedm let zažívá příběh jak ze zlého snu. Zjistil, že jako kupující nemovitosti nemá jistotu ani s písemnou smlouvou a dokladem o zaplacení. Koupil pozemky, ale záhy o ně přišel na základě svědectví bývalého advokáta pravomocně odsouzeného za podvod a zpronevěru, a osoby, která o samotném prodeji nic nevěděla.
Soubor zemědělské půdy byl zprvu pro pana Jiřího zajímavou investicí. Ilustrační foto: Pixabay.com

Krajský soudce tyto osoby postavil do role důvěryhodných svědků v jinak až neuvěřitelné šarádě. Pan Jiří již kvůli tomu už o pět pozemků nedaleko od české metropole přišel. Navíc mu hrozí, že v návaznosti na to jej další soudy odsoudí, aby firmě obchodující s parcelami uhradil další miliony. Redakce portálu FAEI.cz zná plná jména aktérů a názvy firem, ale nezveřejní je, neboť část případu je stále živá.

Jde ale o velké varování. Vše začalo v roce 2013, kdy pan Jiří koupil soubor pozemků, zemědělskou půdu ve středních Čechách. V Sosni, Malé Černoci a ve Kšelích. Tři kupní smlouvy, kupní cena celkově jeden a půl milionu korun. Prodávajícím byla firma obchodující s parcelami.

Kupní smlouvu a na ni navázaný příjmový doklad podepsal za prodávající společnost člen představenstva. Jak se ale později ukázalo, šlo o bývalého advokáta v jiných věcech pravomocně odsouzeného za podvod a zpronevěru.

Pan Jiří zaplatil k rukám zmíněného zástupce firmy hotově proti příjmovému dokladu dle kupní smlouvy. Na dokladu byl samozřejmě uveden i název společnosti. Pan Jiří neplatil převodem na účet, ale platbu uskutečnil v hotovosti vůči smlouvě a dokladu, jak požadoval tehdejší statutární orgán společnosti. A katastr následně zapsal pana Jiřího coby nového vlastníka pozemků.

PSALI JSME:
„Co všechno vlastníte, vyjedeme komukoliv,“ říká šéf katastrálního úřadu Karel Večeře

Ale už po čtyřech měsících prodávající společnost vyzvala pana Jiřího, k jeho velkému údivu, ať prokáže, že zaplatil kupní cenu. A následovalo oznámení, že firma odstupuje od kupní smlouvy. Prodávající společnost poté podala žalobu na určení vlastnického práva k pozemkům v Sosni kvůli tomu, že kupní cena údajně nebyla zaplacena.

Nedůvodná žaloba. A odvolání

Místně příslušný Okresní soud v Rakovníku žalobu zamítl, protože měl za to, že kupní cena byla zaplacena a že šlo o řádnou a platnou kupní smlouvu. Doklady hovořily jasně. Jenže prodávající společnost se odvolala.

Tvrdila, že nešlo o kupní smlouvu ani o kupní cenu, ale že peníze, které pan Jiří uhradil, byly soukromou půjčkou tehdejšímu členu představenstva prodávající společnosti, jenž příjmový doklad podepsal. Přitom na dokladu je jasně uveden i název firmy, která pozemky prodávala.

Prodávající společnost poté zažádala navrácení pozemku. Pravda, v kupní smlouvě sice bylo ustanovení o zpětné koupi, podle nějž byl prodávající oprávněn vyzvat kupujícího do tří měsíců od podpisu k vrácení pozemků. Avšak za podmínky, že bude vrácena kupní cena. Jenže prodávající firma toto ustanovení neuplatnila v uvedené lhůtě a ani nevrátila panu Jiřímu kupní cenu.

PSALI JSME:
Na co si dát pozor, když kupujete nemovitost?

Jenže Krajský soud v Praze, coby odvolací, kupní smlouvu zneplatnil. Určil, že pozemky v Sosni patří do vlastnictví žalobce, tedy prodávající firmě. „Soudce se přitom opřel o svědectví člověka, jenž byl pravomocně odsouzen za podvod a zpronevěru, a o svědectví další osoby, která se však přípravy smluvní dokumentace a samotného prodeje neúčastnila,“ vysvětluje advokátka Lenka Balková, která pana Jiřího, coby kupce pozemků, zastupuje.

Ústavní stížnost odmítnuta

Ústavní soud rozhodnutí zrušil a věc vrátil, aby krajský soud rozhodl znovu. Ten ale jen potvrdil svůj předchozí verdikt. Dovolání rovněž smeteno. „Ústavní stížnost byla odmítnuta bez jakýchkoliv pádných a srozumitelných argumentů,“ ukazuje Bálková.

Jenže pozemky v katastru Soseň pro pana Jiřího záležitost nekončí. Další pozemky v katastru obcí Blšany a Kšely totiž mezitím prodal a prodávající firma teď po něm vymáhá sedm milionů korun. Vychází totiž z toho, že když soud zneplatnil smlouvu na pozemky v Sosni, tak jsou neplatné i další smlouvy.

PSALI JSME:
Kupujete zadluženou nemovitost? Pozor, ať neskončíte na ulici

Rozhodnutí krajského soudu zvrátit nelze, ale advokátka Balková se snaží, aby u dalších pozemků soud vzal v úvahu, že svědectví žalobce a dalšího svědka je tak chatrné a nedůvěryhodné, že nemohlo vést k tak zásadnímu precedentu. A že by alespoň za zabavené pozemky panu Jiřímu firma vrátila kupní cenu? Ale kdeže. O to ji musí zažalovat separátně.

Ojedinělý případ?

Je otázkou, zda tento až neuvěřitelný případ je – anebo není – ojedinělý. Je rovněž otázkou, z jakých důvodů prodávající společnost takto postupuje právě vůči panu Jiřímu. „Existují totiž další smlouvy obsahově stejného znění uzavřené mezi uvedenou společností a třetími osobami o převodu pozemků, jejichž platnost však firma nezpochybňuje, vrácení pozemků nevymáhá a ani nepožaduje případnou náhradu za tyto pozemky ve výši obvyklé ceny,“ diví se advokátka Bálková.

Právnička se rovněž pozastavuje se nad tím, že prodávající společnost neučinila žádné právní kroky vůči svému bývalému členu představenstva, ale naopak, postupuje vůči panu Jiřímu, který měl za to, že veškeré pozemky řádně nabyl na základě platní kupní smlouvy a kupní cenu i uhradil.

Podle ní jí překvapující, že tak závažné kauzy lze rozhodovat na základě svědectví osoby odsouzené za podvody a dále osoby, která se předmětné koupě neúčastnila. Případ považuje za bezprecedentní zpochybnění platnosti kupní smlouvy.

PSALI JSME:
Jaké záludnosti na nás číhají při prodeji nebo nákupu nemovitosti

„Bohužel výrok krajského soudu významně předurčuje výsledek rozhodování i o dalších pozemcích. Zvrátit to mohou nové skutečnosti,“ dodává Balková.

Nejvyšší a Ústavní soud by jistě chybu odhalily

Právnička by proto chtěla vědět, jak prodávající firma převody účtovala, jaké daňové přiznání ohledně transakce podávala a jaké daně hradila. „Tyto souvislosti snad budou objasněny v dalším řízení,“ míní.

Zástupce prodávající firmy na základě dotazu redakce uvedl, že „o pozemcích v Sosni bylo vedeno soudní řízení, jež je pravomocně ukončeno“ s tím, že jeho výsledek respektuje a považuje za správný. „Věřím, že kdyby bylo právo na straně pana Jiřího, Nejvyšší či Ústavní soud by chybu nižších soudů odhalily,“ napsal.

„Řízení ohledně pozemků v Malé Černoci a Kšelích dosud probíhá a každá ze stran pochopitelně uplatňuje argumenty, které jí mohou pomoci,“ napsal advokát a dodal: „Chápu, že se kolegyně Balková snaží využít všech nástrojů, které by jí pomohly proces zvrátit.“

PSALI JSME:
Jak se ubránit nabídkám spekulantů s půdou

Zavřít reklamu ×
  • Platba v hotovosti 1,5 Mio. Kč je fakt úlet a porušení platných zákonů. Ještě tak záloha do 100 000 Kč a zbytek převodem na účet. To je standard.
   Ale takový právní Kocourkov, kde ani držba nezakládá vlastnické právo je možné jen v Čezkostánu. Právník Katastru také neshledal na smlouvě nic špatného a vklad byl proveden. Právní stav je zde již pod úrovní rozvojové země. Jediná šance je žalovat ČR za nezajištění ochrany investice u mezinárodního soudu.

 1. A dal ten pan zaroven trestni oznameni pro podvod na toho prodavajiciho (pripadne i na tu firmu). V podstate ten rozsudek toho prvniho soudu je dukaz, ze slo o podvod a jestli uz to byl predtim odsouzeny podvodnik, tak dostane nepodmineny trest (nebo bude rychle vracet penize).

 2. Jejda.Novinka. Já přišel o budovu mlýna a také pozemky. KU se stále vymlouval na cosi a nakonec cosi jako našel. Podpis tužkou,nabytí bez kupní smlouvy.Ombudsman hájí jeho postup.
  Všechno jsem nabyl předsmrtnou smlouvou,řádně ověřenou advokátem a zaplacen poplatek.
  Firma si postaví studny na mojem pozemku.Je na to potřeba stavební povolení.Kdo je vydal se neví.
  Komunikace se stavebním úřadem na bodu mrazu i přes datovku.

 3. ČR je bezprávní stát kde se nelze dovolat práva. Tímto jsme „známá firma“ po celé Evropě. Mnoho zahraničních firem si raději rozmyslelo podnikat v ČR a podnikají v jiném státě. Mě se pokusila okrást přímo komerční banka o 700 tis kč,které jsem jim svěřil na obchodování s eurem. Mladá paní finanční poradkyně šla na mateřskou a moje peníze si vzala sebou na přilepšení. Vše dohledal přímo ředitel banky/trvalo to 2 dny než zjistil co se stalo/. Paní si už v žádné bance ani neškrtne.

 4. Jenže pozemky v katastru Soseň pro pana Jiřího záležitost nekončí. Další pozemky v katastru obcí Blšany a Kšely totiž mezitím prodal a prodávající firma teď po něm vymáhá sedm milionů korun…. Takže když se tak na to koukám, pán byl asi taky jen překupníček, kterej koupil, aby rychle prodal a protože byl ochoten dát milion a půl jen tak na dřevo, tak mi ho líto není. Nejspíš mu dost zbylo. Já vím, dneska se to nenosí, ale překupníkama by lidé měli opovrhovat a né se jich zastávat. Podobně jako každej kdysi opovrhoval vekslákama.

 5. U těchto případů je zapotřebí hledat viníka téměř vždy v osobě resp. straně, která se z článku na první pohled jeví jako poškozená. Ty popisované transakce od začátku jsou velmi podezřelé. Tím nepopírám chatrnost české legislativy a ten bordel ve všem, který tu všeobecně panuje.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Hrozí dramatický nárůst firemních insolvencí?

K poslednímu červnovému dni letošního roku skončilo jedno ze zvláštních koronavirových opatření – tzv. Lex Covid zákonů, které se týkalo úlev v insolvenčním řízení. Za normálních okolností mají dle insolvenčního …

Neplatíte za televizi, protože na ni nekoukáte?

Neposloucháte žádnou ze stanic Českého rozhlasu, ani nesledujete Českou televizi, takže se vám nechce platit koncesionářské poplatky? Tedy za letošní rok dohromady 2160 korun, což není zase tak malá daň za něco, co …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru