Laciných žije nejvíce v Ivančicích

No nekupte to, když je to za pakatel. Tuhle větu jste už určitě slyšeli. Pakatel je malá suma peněz, drobnost či nepatrná věc. Původ tohoto slova je z italštiny, kde „bagatela“ značí maličkost. Nikdo, kdo by se jmenoval Pakatel, v Česku nežije, ale devět lidí má příjmení Pakantl/Pakantlová, dalších 80 mužů používá příjmení Pakandl a žen s přechýlenou formou příjmí o pět více.

No nekupte to, když je to za pakatel. Foto: Česká mincovna

Příjmení Pakantl nenajdete jinde než v oblasti Ústí nad Labem, zatímco Pakandlovi se nejčastěji vyskytují na Mělnicku a Mladoboleslavsku, kde jich žije přes šedesát, tedy více než třetina ze všech. Obě příjmení jsou navíc výlučně česká – podle celosvětových genealogických vyhledávačů jejich nositelé žijí jen v České republice.

LÁCE, LACNÝ, LACINÝ

A slyšeli jste někdy větu „Není to žádná láce“? Láce je opakem drahoty a od tohoto českého slova lze odvodit původ řady českých příjmení. Začněme s příjmením Lacný. Podle statistik ke konci loňského roku u nás žilo 35 mužů a 39 žen (Lacná). Jejich největší koncentrace vzhledem k počtu obyvatel a ostatních příjmení je v oblasti Valašské Kloubouky, ale nejvíce a více než třetina bydlí na Ostravsku.

Mužů s příjmením Laciný žije v ČR 32 a každý třetí z nich má adresu v Ivančicích. Podobně je tomu u žen: Z celkového počtu 39 osob jich 14 najdete v Ivančicích. Podle profesorky Dobravy Moldanové, autorky výkladového slovníku českých příjmení, pochází první známé zmínka o příjmení z roku 1653, kdy žil jakýsi Matěj Lacino.

Příjmení Lacina má jeden z šesti tisíc mužů, kteří žijí v Česku, ve srovnání s předchozími příjmeními je tedy výrazně rozšířenější. Konkrétně je má 1712 mužů a 1738 žen, ty samozřejmě v podobě s „ová“. Lacinovi jsou rozšířeni v podstatě po celé republice, ale největší koncentrace dosahují v oblastech Chotěboře, Franštátu pod Radhoštěm a Žďáru nad Sázavou. Zhruba sedmina všech Lacinových žije v Praze. Podobné příjmení Lacena(ová) má jen 14 mužů a 12 žen, z nichž třetina má adresu na Jihlavsku.

LEVNÍČEK A BILLIG

Pokud byste chtěli hledat zdrobnělé příjmení Lacinka, tak to rovnou vzdejte. Neexistuje. Existuje však velmi vzácné – pokud jde o četnost – příjmení Levníček. Jeho jediní dva nositelé žijí Ústeckém kraji, stejně je tomu u ženské varianty příjmení Levníčková. Opět jen dvě osoby a opět týž kraj.

Pro úplnost dodejme, že v Česku nežije nikdo, kdo by se jmenoval Levný nebo Levná. Neplatí to ale pro německou variantu – příjmení Billig/Billigová mají tři muži a dvě ženy. Toto ojedinělé příjmí se vyskytuje jen na Havířovsku.

PSALI JSME:

SERIÁL: Boháčů je v ČR ani ne pět tisíc. Majetných do dvaceti. Zámožných jen pět
SERIÁL: Chudých je v Česku a na Moravě něco přes tisícovku. A nejméně v Libereckém kraji
SERIÁL: Žebráků najdete nejvíce na Ostravsku. Žebráčkové žijí jen na Moravě
SERIÁL: Bída? Nejčastěji na zvoncích na Moravě
SERIÁL: Drahota? Hlavně ve středních Čechách a v Praze
SERIÁL: Lakomí jsou v Olomouci, Skoupí v Brně. „Skrblíků“ je podle příjmení nejvíce na Moravě
SERIÁL: Kolik máme v Česku Grošů, Krejcarů, Tolarů, Šestáků a Zlatek?
SERIÁL: Kolik je v Česku Halířů? A kolik lidí má příjmení Koruna?
SERIÁL: Příjmení odvozená od slova mince jsou v Česku ojedinělá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region i euro posilují

V Česku patřil tento týden výrokům centrálních bankéřů a indikátorům důvěry. Nálada v tuzemské ekonomice se dle konjunkturálního průzkumu v dubnu opět zlepšila. Celkový ukazatel vyšplhal na nejvyšší hodnotu za …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

E-shopy se odrazily ode dna, lidé už se nebojí ani neověřených prodejců

Průzkum
Po dvou letech propadu se tuzemským internetovým obchodům opět zvyšují tržby. Jak Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) sdělila společnost Heureka Group, v prvním letošním čtvrtletí se potvrdil pozitivní trend z konce loňského roku, oblast e-commerce tak meziročně vzrostla o čtyři procenta. Podle Asociace pro elektronickou komerci se lidé nebojí ani neověřených e-shopů.