bool(false)

Laciných žije nejvíce v Ivančicích

No nekupte to, když je to za pakatel. Tuhle větu jste už určitě slyšeli. Pakatel je malá suma peněz, drobnost či nepatrná věc. Původ tohoto slova je z italštiny, kde „bagatela“ značí maličkost. Nikdo, kdo by se jmenoval Pakatel, v Česku nežije, ale devět lidí má příjmení Pakantl/Pakantlová, dalších 80 mužů používá příjmení Pakandl a žen s přechýlenou formou příjmí o pět více.

No nekupte to, když je to za pakatel. Foto: Česká mincovna

Příjmení Pakantl nenajdete jinde než v oblasti Ústí nad Labem, zatímco Pakandlovi se nejčastěji vyskytují na Mělnicku a Mladoboleslavsku, kde jich žije přes šedesát, tedy více než třetina ze všech. Obě příjmení jsou navíc výlučně česká – podle celosvětových genealogických vyhledávačů jejich nositelé žijí jen v České republice.

LÁCE, LACNÝ, LACINÝ

A slyšeli jste někdy větu „Není to žádná láce“? Láce je opakem drahoty a od tohoto českého slova lze odvodit původ řady českých příjmení. Začněme s příjmením Lacný. Podle statistik ke konci loňského roku u nás žilo 35 mužů a 39 žen (Lacná). Jejich největší koncentrace vzhledem k počtu obyvatel a ostatních příjmení je v oblasti Valašské Kloubouky, ale nejvíce a více než třetina bydlí na Ostravsku.

Mužů s příjmením Laciný žije v ČR 32 a každý třetí z nich má adresu v Ivančicích. Podobně je tomu u žen: Z celkového počtu 39 osob jich 14 najdete v Ivančicích. Podle profesorky Dobravy Moldanové, autorky výkladového slovníku českých příjmení, pochází první známé zmínka o příjmení z roku 1653, kdy žil jakýsi Matěj Lacino.

Příjmení Lacina má jeden z šesti tisíc mužů, kteří žijí v Česku, ve srovnání s předchozími příjmeními je tedy výrazně rozšířenější. Konkrétně je má 1712 mužů a 1738 žen, ty samozřejmě v podobě s „ová“. Lacinovi jsou rozšířeni v podstatě po celé republice, ale největší koncentrace dosahují v oblastech Chotěboře, Franštátu pod Radhoštěm a Žďáru nad Sázavou. Zhruba sedmina všech Lacinových žije v Praze. Podobné příjmení Lacena(ová) má jen 14 mužů a 12 žen, z nichž třetina má adresu na Jihlavsku.

LEVNÍČEK A BILLIG

Pokud byste chtěli hledat zdrobnělé příjmení Lacinka, tak to rovnou vzdejte. Neexistuje. Existuje však velmi vzácné – pokud jde o četnost – příjmení Levníček. Jeho jediní dva nositelé žijí Ústeckém kraji, stejně je tomu u ženské varianty příjmení Levníčková. Opět jen dvě osoby a opět týž kraj.

Pro úplnost dodejme, že v Česku nežije nikdo, kdo by se jmenoval Levný nebo Levná. Neplatí to ale pro německou variantu – příjmení Billig/Billigová mají tři muži a dvě ženy. Toto ojedinělé příjmí se vyskytuje jen na Havířovsku.

PSALI JSME:

SERIÁL: Boháčů je v ČR ani ne pět tisíc. Majetných do dvaceti. Zámožných jen pět
SERIÁL: Chudých je v Česku a na Moravě něco přes tisícovku. A nejméně v Libereckém kraji
SERIÁL: Žebráků najdete nejvíce na Ostravsku. Žebráčkové žijí jen na Moravě
SERIÁL: Bída? Nejčastěji na zvoncích na Moravě
SERIÁL: Drahota? Hlavně ve středních Čechách a v Praze
SERIÁL: Lakomí jsou v Olomouci, Skoupí v Brně. „Skrblíků“ je podle příjmení nejvíce na Moravě
SERIÁL: Kolik máme v Česku Grošů, Krejcarů, Tolarů, Šestáků a Zlatek?
SERIÁL: Kolik je v Česku Halířů? A kolik lidí má příjmení Koruna?
SERIÁL: Příjmení odvozená od slova mince jsou v Česku ojedinělá

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky [S] Opening

Češi nadávají na své hory, ale stejně na ně jedou

Ačkoli se více než polovina Čechů domnívá, že jsou tuzemská lyžařská střediska přeplněná a poskytují služby na nižší úrovni, než je tomu v zahraničí, přesto do nich opakovaně vyrazí 91 procent respondentů. Vyplynulo …

Je tu úplněk. Pozor na zlámané nohy a nabouraná auta

Měsíčnímu úplňku, který se znovu objeví poslední lednový den, se přisuzuje až magická moc. Lidé mu často přisuzují náměsíčnictví, ale třeba také vyšší počet zplozených chlapečků nebo větší aktivitu až agresivitu …

Při prodeji pojištění budou zákazníci lépe chráněni

Desítky tisíc zprostředkovatelů zřejmě čeká proces získávání nové licence a vzrostou také požadavky na jejich profesionalitu. Klienti, kteří si od nich kupují pojistky, by se měli dočkat vyšší srozumitelnosti a …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Příští sčítání lidu chceme udělat co nejkomfortnější, říká statistik Robert Šanda

Rozhovor
Zapojit se do sčítání v roce 2021 bude mnohem jednodušší. Kromě toho, že si občané budou moci vybrat, jakou formou budou vyplňovat sčítací formuláře, nebudou o sobě muset uvádět citlivé údaje. „Například nebudeme nic zjišťovat o příjmech, majetku nebo zdravotním stavu,“ vysvětluje Robert Šanda, ředitel odboru statistiky obyvatelstva ČSÚ (Český statistický úřad).
Rolovat nahoru