Státu by nižší cena akcie ČEZ přišla vhod

Analýza
Ministr financí Zbyněk Stanjura o víkendu na sociální sítí X uvedl, že je připraven ukončit účinnost daně z mimořádných zisků ke konci letoška, pokud se naplní předpoklad letošních příjmů z ní alespoň ve výši sedmnácti miliard korun. V takovém případě by podle něj příjmy z mimořádné daně za léta 2023 a 2024 pokryly souhrnné mimořádné výdaje.
Stát letos hodlá pokračovat v mimořádném zdanění, i když jeho loňské mimořádné výdaje zaplatily mimořádné příjmy inkasované opět již loni. Uvedl to o víkendu ministr financí Zbyněk Stanjura. Ilustrační foto: ODS

Jenže ministrova slova budí dohady hned ze dvou důvodů. Zaprvé, poměrně široký expertní konsensus má v současnosti za to, že na mimořádné dani stát letos vybere hned alespoň dvojnásobek ministrem uváděné částky sedmnáct miliard, tedy minimálně 35 miliard korun. Proč tedy ministr svůj odhad tak výrazně podstřeluje?

Zadruhé, a závažněji, mimořádné příjmy státu prakticky pokryly jeho mimořádné výdaje svým způsobem dokonce už v loňském roce. Proč tedy v mimořádně dani tedy pokračovat ještě letos?

Loni stát na dani z neočekávaných zisků vybral celkem 39,1 miliardy korun. A to i přesto, že od bank, jež se prostřednictvím daňové optimalizace mimořádné dani takřka zcela vyhnuly, inkasoval místo zamýšlených 33 jen 0,7 miliardy korun. Na mimořádných odvodech z výroby elektřiny inkasoval dalších 18,5 miliardy korun. Na mimořádných daních a odvodech tedy za loňský rok stát získal 57,7 miliardy korun.

PSALI JSME:
Stát bude dál vybírat mimořádnou daň, i když už mimořádné výdaje nemá

A jaké měl mimořádné výdaje? Na dotace cen elektřiny a plynu nad úrovní stropu vydal 52,8 miliardy korun. Úhrada mimořádných nákladů společnosti ČEPS pak na 18,7 miliardy korun. Odpuštění poplatku za podporované zdroje energie jej vyšlo na 18,4 miliardy korun.

A konečně podpůrné dotace pro energeticky náročné podniky činily 4,6 miliardy korun. Dohromady tedy jde o 94,5 miliardy korun. Samozřejmě, údaj 94,5 miliardy korun citelně převyšuje cifru 57,7 miliardy, a to o 36,8 miliardy korun.

Jenže od ČEZ stát získal zcela mimořádnou dividendu, čítající loni 54 miliard korun. Předloni přitom stát na dividendě ČEZ inkasoval zhruba 18 miliard korun. Rozdíl mezi těmito dvěma ciframi, 36 miliard, tak odpovídá mimořádnému navýšení dividendy. A to zase zhruba pokrývá onu sumu 36,8 miliardy korun.

Pokud tedy započítáme mezi mimořádné příjmy státu i tu část loňské dividendy ČEZ, která ztělesňuje její mimořádné navýšení oproti dividendě ČEZ vyplácené státu předloni, vskutku platí, že stát své loňské mimořádné výdaje prakticky beze zbytku pokryl opět již loni.

PSALI JSME:
Dividenda ČEZu vylepšila hospodaření státu

Z tohoto úhlu pohledu tedy nemá opodstatnění nejen výběr mimořádné daně v příštím roce, ale dokonce ani už v tom letošním. Vždyť stát letos už nepokračuje ve vyplácení dotací cen energií při překročení cenového stropu, ani v odpouštění poplatku za podporované zdroje energie.

Je ale možné, že stát kalkuluje s tím, že mu pokračování mimořádného zdanění umožní snáze postátnit ČEZ, či alespoň jeho část. Letošní mimořádné zdanění totiž dopadne dominantně na ČEZ.

Zásadně tedy snižuje objem zisku energetického podniku, který se rozdělí mezi akcionáře, což pomáhá tlačit cenu akcií ČEZ níže. Zejména pokud by stát skutečně měl v úmyslu zahájit kroky vedoucí k vykoupení podílu menšinových akcionářů ČEZ již letos, nižší cena akcie mu pochopitelně přijde náramně vhod.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Má smysl investovat do ČEZ?

Zavřít reklamu ×
 1. abiš a Okamura k tomu Konečná zase bude dobře nevolme ČSSD A SOC DEM !!Důchodci slovenští i čeští jezdí na železnici na Slovensku od 62 let zdarma….Potřebujete malou fotku a ihned Vám průkaz vystaví…
  Vzkaz ze Slovenska.
  Současný český prezident považoval za vhodné pokárat „svého mladšího bratra“ (Slovensko) za opovážlivost mít vlastní názor, který se liší od jeho názoru. Zatím si nevšiml, že Česko by mělo následovat Slovensko v mnoha věcech a mělo by se u něj poučit:
  – letos Slovensko zrušilo koncesionářské poplatky za rozhlas a televizi všem slovenským důchodcům nad 60 let. TV a rozhlas mají automaticky zadarmo, nikde nemuseli nikoho o nic žádat. Na rozdíl od toho vláda v Česku protizákonně ukradla letos každému českému důchodci 1000 Kč, které jim náležely v souladu s platným zákonem (jehož platnost vláda o své vůli a svým rozhodnutím jenom tak z ničeho nic zrušila);
  – už léta funguje na Slovensku elektronická evidence tržeb, a dokonce i každá babka na trhu, která prodává své nadprodukty, má na pultě elektronickou pokladnu a bez problému eviduje, vykazuje a zdaňuje (pokud to přichází v úvahu) své tržby; šedá ekonomika bující v Česku byla tím značně omezena;
  – deficit státního rozpočtu a zadluženost státu nikdy nedosáhla na Slovensku takových hodnot, aby se tam muselo rušit např. školkovné, daňové úlevy za nepracující manželku/manžela aj
  – PET lahve jsou na Slovensku vratné už od loňska, bez problému se vracejí do obchodů a recyklují;
  – elektronické mýtn

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypoteční trh v březnu dál posiloval

Tuzemské banky a stavební spořitelny poskytly v březnu letošního roku hypoteční úvěry přesahující 18 miliard korun. Vyplývá to z údajů Hypomonitoru, které redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rakovina plic zabije 85 procent pacientů, jejich šance se ale zvyšuje

Analýza
Každý rok onemocní v Česku rakovinou plic okolo šesti tisíc lidí, přičemž 85 procent z nich dříve nebo později této chorobě podlehne. I tak se díky rozvoji moderní medicíny vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení kvalitního života neustále zlepšují. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když specialisté některé moderní trendy představovali.