Třináctka, papež a pivo nejen z Plzně

Italský kardinál Vincenzo Gioacchino Raffaele Luigi Pecci byl zvolen papežem v poměrně vysokém věku 68 let a tradovalo se, že se už tehdy netěšil příliš dobrému zdraví. Na doporučení svých lékařů si proto Svatý otec Lev XIII., jenž stál v čele katolické církve v letech 1878-1903, nechal dovážet do Vatikánu plzeňský ležák. Nakonec se Lev XIII. stal nejstarším papežem všech dob a úřad vykonával až do své smrti v 93 letech.
Celkem 2 024 lahví ležáku Pilsner Urquell tento týden požehnal plzeňský biskup Tomáš Holub a spolu s ručně vyrobeným dřevěným soudkem je zástupci Prazdroje odeslali do Vatikánu. Tam ho osobně předají papeži Františkovi při generální audienci. Foto: Plzeňský Prazdroj

Mělo na jeho dlouhověkost vliv i české pivo? Seriózní odpověď na tuto otázku zřejmě neexistuje, ale je zřejmé, že i v poměrně silně ateistickém Česku je „pivo pro papeže“ něco, co má z marketingového hlediska silný potenciál. A tak Plzeňský prazdroj, vlastněný japonskou skupinou Asahi, letos poslal „požehnanou“ část várky – konkrétně 2 024 lahví – papežovi už potřinácté.

A to nehledě na fakt, že i v japonské kultuře patří třináctka tradičně mezi číslovky, které lidé nemají rádi. Symbolizuje totiž smrt, podobně jako v té evropské, takže nepřekvapí, že v Japonsku (ve městě Sakurai v prefektuře Nara, pozn. red.) se nachází jediná existující třináctipatrová dřevěná pagoda na světě, která byla postavena v sedmém století jako hřbitov tehdy významného rodu japonské šlechty.

A když už jsme u těch třináctek, nelze nezmínit, že současného papeže Františka (vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio), zvolila konkláve dne 13. března roku 2013. Dodejme, že to nebylo v pátek třináctého, ale ve středu. Ale zpátky k pivu. Symbolických 2 024 lahví Pilsner Urquell pro papeže připomíná aktuální letopočet.

S trochou nadsázky jsme v redakci spočítali, že pokud by papež František měl všechny tyto lahve vypít sám do příštích Velikonoc, než by dostal čtrnáctou várku, musel by denně konzumovat pět a půl letošních půllitrových „plzní“. A kdo ví, jestli mu ještě nějaká ta lahvinka požehnaného ležáku nezůstala z loňska, kdy jich z Plzně dostal 2 023.

A také jsme spočítali, že pokud Svatý otec dostával požehnanou várku Pilsner Urquell od roku svého zvolení vždy podle letopočtu, pak z Plzně do Vatikánu po dobu jeho úřadování dosud u příležitosti velikonočních svátků dovezli 22 198 hořkého, ale lahodného ležáku. A abychom byli akurátní, v roce 2017 dostal papež František 122 litrových a očíslovaných lahví z Budějovického Budvaru.

Opět šlo o požehnaný mok, navíc do lahví ručně stočený a ze speciální várky, a opět sehrála svou roli číslovka třináct. Ve středu 13. prosince roku 2017 totiž audiencí u Svatého otce papeže Františka vyvrcholila pouť českobudějovického diecézního biskupa Vlastimila Kročila ke cti sv. Mikuláše – patrona českobudějovické diecéze – která se konala historicky poprvé.

Také aktuální plzeňské várce pro papeže Františka požehnal biskup, a sice ten plzeňský, Tomáš Holub. Požehnal i ručně vyrobenému dřevěnému soudku s gravírovaným věnováním, který vyráběli prazdrojští bednáři. Ti jsou pravděpodobně poslední bednářskou partou na světě pracující přímo v pivovaru.

Generální audience zástupců Plzeňského prazdroje u papeže Františka, včetně vrchního emeritního sládka Václava Berky, proběhne začátkem dubna na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. Když jsme u těch třináctek, v dubnu bude pátek dvanáctého. Takže nehrozí, že by Svatý otec dostal požehnaný pivní dar z Česka v pátek třináctého. Jednomu, byť ateistovi, se chce říct „díkybohu!“.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB