Třináctka, papež a pivo nejen z Plzně

Glosa
Italský kardinál Vincenzo Gioacchino Raffaele Luigi Pecci byl zvolen papežem v poměrně vysokém věku 68 let a tradovalo se, že se už tehdy netěšil příliš dobrému zdraví. Na doporučení svých lékařů si proto Svatý otec Lev XIII., jenž stál v čele katolické církve v letech 1878-1903, nechal dovážet do Vatikánu plzeňský ležák. Nakonec se Lev XIII. stal nejstarším papežem všech dob a úřad vykonával až do své smrti v 93 letech.
Celkem 2 024 lahví ležáku Pilsner Urquell tento týden požehnal plzeňský biskup Tomáš Holub a spolu s ručně vyrobeným dřevěným soudkem je zástupci Prazdroje odeslali do Vatikánu. Tam ho osobně předají papeži Františkovi při generální audienci. Foto: Plzeňský Prazdroj

Mělo na jeho dlouhověkost vliv i české pivo? Seriózní odpověď na tuto otázku zřejmě neexistuje, ale je zřejmé, že i v poměrně silně ateistickém Česku je „pivo pro papeže“ něco, co má z marketingového hlediska silný potenciál. A tak Plzeňský prazdroj, vlastněný japonskou skupinou Asahi, letos poslal „požehnanou“ část várky – konkrétně 2 024 lahví – papežovi už potřinácté.

A to nehledě na fakt, že i v japonské kultuře patří třináctka tradičně mezi číslovky, které lidé nemají rádi. Symbolizuje totiž smrt, podobně jako v té evropské, takže nepřekvapí, že v Japonsku (ve městě Sakurai v prefektuře Nara, pozn. red.) se nachází jediná existující třináctipatrová dřevěná pagoda na světě, která byla postavena v sedmém století jako hřbitov tehdy významného rodu japonské šlechty.

PSALI JSME:
Do Vatikánu odjela velikonoční várka plzeňského piva pro papeže

A když už jsme u těch třináctek, nelze nezmínit, že současného papeže Františka (vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio), zvolila konkláve dne 13. března roku 2013. Dodejme, že to nebylo v pátek třináctého, ale ve středu. Ale zpátky k pivu. Symbolických 2 024 lahví Pilsner Urquell pro papeže připomíná aktuální letopočet.

S trochou nadsázky jsme v redakci spočítali, že pokud by papež František měl všechny tyto lahve vypít sám do příštích Velikonoc, než by dostal čtrnáctou várku, musel by denně konzumovat pět a půl letošních půllitrových „plzní“. A kdo ví, jestli mu ještě nějaká ta lahvinka požehnaného ležáku nezůstala z loňska, kdy jich z Plzně dostal 2 023.

PSALI JSME:
Pivní speciál k Velikonocům prostě patří

A také jsme spočítali, že pokud Svatý otec dostával požehnanou várku Pilsner Urquell od roku svého zvolení vždy podle letopočtu, pak z Plzně do Vatikánu po dobu jeho úřadování dosud u příležitosti velikonočních svátků dovezli 22 198 hořkého, ale lahodného ležáku. A abychom byli akurátní, v roce 2017 dostal papež František 122 litrových a očíslovaných lahví z Budějovického Budvaru.

Opět šlo o požehnaný mok, navíc do lahví ručně stočený a ze speciální várky, a opět sehrála svou roli číslovka třináct. Ve středu 13. prosince roku 2017 totiž audiencí u Svatého otce papeže Františka vyvrcholila pouť českobudějovického diecézního biskupa Vlastimila Kročila ke cti sv. Mikuláše – patrona českobudějovické diecéze – která se konala historicky poprvé.

PSALI JSME:
Každé sté pivo na světě pochází z České republiky

Také aktuální plzeňské várce pro papeže Františka požehnal biskup, a sice ten plzeňský, Tomáš Holub. Požehnal i ručně vyrobenému dřevěnému soudku s gravírovaným věnováním, který vyráběli prazdrojští bednáři. Ti jsou pravděpodobně poslední bednářskou partou na světě pracující přímo v pivovaru.

Generální audience zástupců Plzeňského prazdroje u papeže Františka, včetně vrchního emeritního sládka Václava Berky, proběhne začátkem dubna na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu. Když jsme u těch třináctek, v dubnu bude pátek dvanáctého. Takže nehrozí, že by Svatý otec dostal požehnaný pivní dar z Česka v pátek třináctého. Jednomu, byť ateistovi, se chce říct „díkybohu!“.

PSALI JSME:
Vesnické hospody v ohrožení, Češi pijí málo piva

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Generali má celosvětově novou organizační strukturu

Správní rada společnosti Generali schválila tento týden na svém zasedání novou organizační strukturu, která odráží hlavní aktivity skupiny tak, jak je navrhl její generální ředitel Philippe Donnet. Od letošního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB