Týden na akciových trzích: Výplach na začátku týdne, ale ani konec nepomohl

Analýza
Začala výsledková sezóna za třetí kvartál. Jako první reportovaly tradičně velké banky. Výsledky to byly veskrze pozitivní. Z makrodat nelze nezmínit inflaci v USA. Byla mírně vyšší, než se čekalo, a naznačuje to stále diskutovaný trend rostoucích úrokových sazeb. Americký maloobchod je z našeho pohledu bez překvapení a potvrzuje odolnost tamní spotřebitelské poptávky.
Za poslední měsíc ČEZ předvedl jen tři kladné obchodní seance (cena akcií rostla jen třikrát). Celý tento týden akcie ČEZu padaly. Ilustrační foto: Pixabay.com

U nás v EU zase můžeme sázet na průmyslovou produkci v čele s automobilovým sektorem. A ještě možná k inflaci u nás doma, výrazně se zvýšila, za což může vysoká cena energií, zejména plynu. Nicméně je pod prognózou České národní banky, to pravděpodobně zazní jako argument a sazby centrální banky ani v listopadu neporostou.

Americký trh

První tři dny tohoto týdne index S&P500 oslaboval a pokračoval v sestupném trendu, který začal již v předcházejícím týdnu. Vlastně index prudce klesal i ve čtvrtek, alespoň hned v úvodu obchodování, zřejmě jako reakce na vyšší inflaci.

Trend se ale naráz obrátil a obchodování nabralo zcela opačný směr a nakonec skončilo +2,60 procenta (čtvrtek). Proč se to tak stalo, tom můžeme jen spekulovat. Každopádně za první čtyři dny obchodování (po-čt) si S&P500 připsal 0,83 procenta (3 669,91 bodu). A rozhodující zásluhu na tom má právě obrat obchodování ve čtvrtek.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Slabší konec nedokázal eliminovat silný začátek týdne

V pátek odstartovalo obchodování pozitivním směrem a index posiloval o asi 0,25 procenta, ale prakticky okamžitě se trend prudce obrátil a index byl slabší o jedno procento (3 630 b.). Lepší výsledky velkých bank tak moc nepomohly. Za celý týden to bude asi ztráta několik desetin procenta.

Evropské akciové trhy

Evropský Index STOXX Europe 600 v pátek krátce před koncem obchodování stále posiloval o asi 0,47 procenta (390,98 b.). Negativní začátek na zámořských burzách výkon ovlivňoval zisky. Za celý týden to vypadá, že se index zastaví někde blízko nuly.

Pražská burza

Pokud se budeme bavit o pražské burze, musíme se hlavně tentokrát bavit hlavně o ČEZu. Opravdu tvrdě na něj dopadne očekávaná windfall tax (WFT). Vlastně ani ne samotná chystaná speciální daň z neočekávaných zisků, ale zejména pak chystaný strop na ceny elektřiny dle výrobního zdroje tzv. cost plus.

Jak to bude v případě ČR, nikdo zatím neví, ministerstvo financí to zatím neprozradilo. Tato opatření budou muset být stanovena legislativně, návrhy zveřejněny nejsou (v EU 180 EUR/MWh, pozn. aut.).

PSALI JSME:
Ministři pro energetiku se v Bruselu na ničem moc nedohodli. Kvůli nejednotě

Každopádně tento týden byl trend ceny akcií ČEZu zcela jasný. Co tento týden, za poslední měsíc předvedl jen tři kladné obchodní seance (cena akcií rostla jen třikrát). Celý týden akcie ČEZu padaly, v pátek jen mírně (-0,46 %, 761,50 Kč), ale za celý týden ze své hodnoty odepsal úctyhodných 12,97 procenta. A ještě za zhruba poslední měsíc je to přes 20 procent, mínus 20 procent!

Bank se plánovaná WFT tolik nedotkne. Aspoň podle našich kalkulací a ani zdaleka se neblíží ministerstvem financí očekávaných 33 miliard korun v příštím roce.

Pátek

V Praze, stejně jako na většině evropských parketů, to v pátek byla kladná seance. Index PX přidal 1,20 procenta (1 147,15 b.). Rostly zejména banky: Moneta (+2,70 %, 72,20 Kč), VIG (+2,12 %, 529 Kč), Erste (+1,65 %, 604 Kč) a Komerční banka (+1,11 %, 680,50 Kč). Pilulka (-1,88 %, 785 Kč), Colt CZ (-0,90 %, 550 Kč) a ČEZ (-0,46 %, 761,50 Kč) šly proti proudu a „zachránily“ burzu od vyšších zisků.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Týden, měsíc, kvartál – všechno špatně

Týdenní výkon

ČEZ jsem již komentoval výše, takže ke zbytku. Hlavní index PX za celý týden oslabil o 1,85 procenta (1 147,15 b.), zatímco okolní burzy rostly. „Zásluhu“ na tom má zejména ČEZ.

Rostly akcie Erste Group, druhým týdnem v řadě. Cena Erste vzrostla o 3,42 procenta (604 Kč). Do klubu premiantů patří tento týden také Pilulka se zhodnocením 1,95 procenta (785 Kč). Nikdo jiný tento týden v plusu neskončil.

Na druhou stranu je také třeba říct, že nedošlo k žádným podstatnějším ztrátám (kromě ČEZ). Většinou šlo o mírné oslabení v řádu desetinek procenta. Pokles o necelá tři procenta byl u Kofoly (-2,87 %, 237 Kč). Asi jako reakce na očekávané zdražování výrobků nápojářské firmy a obavami nad poptávkou.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Akcie jsou levnější, aneb Jestřábi mají ostré drápy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB