Výhled na 1. čtvrtletí 2024 (6.): Vzestup populismu. Krajně pravicové strany ovlivní budoucnost

Téma týdne
V celé Evropě došlo k nárůstu populistických krajně pravicových stran a jejich vliv na ekonomiku. Zatímco najít důvody tohoto posunu je složité, tento vzestup je podložen kombinací ekonomických a kulturních obav a politické nespokojenosti.
Populistické strany často navrhují znárodnění energetických zdrojů nebo přísnější kontrolu energetiky. Taková politika však může vést ke zvýšení vlivu vlády na energie a distribuční sítě.

Ekonomické dopady globalizace a neoliberální politiky zanechávají mnoho Evropanů v nejistotě ohledně budoucnosti.

Ztráty pracovních míst, průmyslového ochabnutí a zvětšující se propasti mezi bohatými a chudými, populistické strany využívají a nabízejí zjednodušená řešení složitých ekonomických problémů. Apelují na ty, které příliv změn postihl, slibem chránit pracovní místa, obnovit národní suverenitu a řešit ekonomickou nerovnost.

U vzestupu populismu hrají roli obavy lidí z imigrace jiných kultur a eroze národní identity. Populismus využívá tato témata prostřednictvím nacionalistické rétoriky a obětním beránkem jsou při prosazování přísnějších kontrol přistěhovalci. Populisté vydělávají na strachu lidí tím, že se vykreslují jako obránci tradičních hodnot.

PSALI JSME:
Výhled na 1. čtvrtletí 2024 (1.): Kdysi tak zářná budoucnost dnes vypadá pochmurněji než kdy dřív

Tradiční středové strany jsou často vnímány tak, že nejsou v kontaktu se zájmy běžných občanů a neřeší jejich problémy. Vzniklo tak vakuum, které zaplnily populistické strany. Snahou o „anti-estabilishment“ přitáhli rozčarované voliče.

Navzdory různému původu sdílejí populistické krajně pravicové strany ve své hospodářské politice několik společných rysů. Často obhajují protekcionistická opatření, jako jsou cla a kvóty, aby ochránily domácí průmysl před zahraniční konkurencí. Domnívají se, že ochrana domácích pracovních míst a podniků je pro ekonomickou bezpečnost zásadní.

Upřednostňují zájmy svých občanů před přistěhovalci. To se může projevit v politikách, které omezují imigraci, omezují sociální dávky lidem, kteří nejsou občany státu, a při pracovních příležitostech upřednostňují rodilé zaměstnance.

PSALI JSME:
Výhled na 1. čtvrtletí 2024 (2.): Všechno je to o recesi

Krajně levicové i pravicové populistické strany často považují EU za nedemokratickou sílu, která podkopává národní suverenitu a vnucuje státům nežádoucí hospodářskou politiku. Některé dokonce obhajují odchod z EU, protože věří, že znovuzískání kontroly nad ekonomickými záležitostmi je pro národní prosperitu zásadní.

Krajně pravicové strany zastávají skeptický postoj ke změně klimatu. Rámcují to jako hrozbu pro národní suverenitu a hospodářskou konkurenceschopnost a tvrdí, že opatření v oblasti klimatu neúměrně zatěžují běžné občany.

Populistické strany slibují sociální zabezpečení a snížení daní, což vede k větším fiskálním deficitům, které zvyšují výpůjční náklady, snižují soukromé investice a zvyšují riziko ekonomické nestability.

PSALI JSME:
Výhled na 1. čtvrtletí 2024 (3.): Tajemný úsměv dluhopisů

Populistická rétorika může přispět k politické nestabilitě, odrazovat od investic a podkopávat důvěru investorů. Politická nejistota ztěžuje podnikům dlouhodobé ekonomické plánování a brání hospodářskému růstu.

Protekcionistická opatření, jako jsou cla a kvóty, mohou být dočasně přínosná, ale mohou vést pouze k vyšším spotřebitelským cenám, menšímu výběru a celkovému snížení produktivity.

Populisté se také zasazují o větší vládní zásahy do zdravotnictví včetně kontroly nákladů. Zatímco tyto politiky mají za cíl učinit zdravotní péči dostupnější, mohou zároveň potlačit inovace a omezit přístup k novým způsobům léčby.

PSALI JSME:
Výhled na 1. čtvrtletí 2024 (4.): Rok kovů

Populistické strany často navrhují znárodnění energetických zdrojů nebo přísnější kontrolu energetiky. Taková politika však může vést ke zvýšení vlivu vlády na energie, distribuční sítě a investiční rozhodnutí.

Ekonomické důsledky populistické krajně pravicové politiky jsou složité a nejisté. Zatímco některé politiky poskytují krátkodobé výhody pro konkrétní sektory nebo skupiny, nesou také dlouhodobé náklady a důsledky.

Protekcionistická opatření například mohou bránit mezinárodnímu obchodu a odrazovat zahraniční investice, potenciálně zpomalit hospodářský růst a omezit výběr spotřebitelům. Obchodní překážky mohou vést ke zvýšeným nákladům a tlumit hospodářskou aktivitu.

Autor je investiční školitel SaxoAcademy
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výhled na 1. čtvrtletí 2024 (5.): Co se stalo s budoucností?

Zavřít reklamu ×
  1. Je to v článku napsáno. Středové strany se nestarají o zájmy voliču . To je celé . A tak voliči hledají strany které budou prosazovat jejich zájmy .

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Saxo: Nálada investorů ladí s nejistotou na trhu

Saxo, globální lídr v oblasti on-line obchodování a investic, zveřejnil tento týden výsledky svého průzkumu mezi klienty, který osvětluje očekávání investorů a náladu na finančních trzích pro letošní druhé čtvrtletí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Které banky sponzorují Rusko?

Britský list Financial Times před několika dny přinesl informaci, že velké evropské banky, které navzdory sankcím …