Výroba motorových vozidel meziročně klesla o třetinu

Názor
Tuzemský průmysl vykázal v září meziroční pokles výroby o čtyři procenta, a to v důsledku kolabující výroby motorových vozidel. Ačkoliv většina průmyslových odvětví hlásí růst výroby, tak produkce motorových vozidel meziročně propadla o 33,5 procenta a vzhledem k váze tohoto odvětví klesla průmyslová výroba jako celek.
Rozsah poklesu výroby motorových vozidel přispěl k tomu, že letos v září v ČR klesla průmyslová výroba jako celek. Ilustrační foto: Škoda Auto

Na automobilový průmysl dopadá nedostatek potřebných komponent, zejména čipů, což je patrné nejen v tuzemském průmyslu, ale také v dalších evropských zemích. Situace v odvětví výroby motorových vozidel vedla také ke zpomalení růstu nových objednávek v tuzemském průmyslu jako celku, ačkoliv většina ostatních průmyslových odvětví si drží slušný růst objednávek.

Průmyslová výroba v září propadla meziročně o čtyři procenta, zatímco trh očekával pokles o 1,7 procenta. Na bázi očištěné o vliv pracovních dní jde o nejhorší meziroční výsledek od loňského června.

Na tuzemském průmyslu se projevují komplikace a zpožďování v dodávkách surovin a potřebných dílů, což vede k uzavírkám či prodlevám ve výrobě, především v odvětví výroby motorových vozidel.

PSALI JSME:
V říjnu v českém průmyslu klesla výroba i nové zakázky

Výroba motorových vozidel letos v září vykázala meziroční pokles o 33,5 procenta, a ačkoliv většina průmyslových odvětví vykázala v září meziroční růst výroby, tak rozsah poklesu výroby motorových vozidel kombinovaný s váhou tohoto odvětví přispěl k tomu, že klesla průmyslová výroba jako celek. Příspěvek výroby motorových vozidel k celkovému meziročnímu výkonu průmyslové výroby za letošní září činil mínus sedm procentních bodů.

Negativní dopady nedostatku čipů na automobilový průmysl vykázala například také v uplynulých dnech zveřejněná data o průmyslové výrobě za letošní září z Německa a Maďarska. Pokles aktivity v odvětví výroby motorových vozidel se negativně projevil také na vývoji zakázek v tomto odvětví, v srpnu klesly meziročně o 23,2 procenta.

Ve většině ostatních odvětví nové zakázky stále slušně rostou, významných tahounem tohoto meziročního růstu jsou ovšem zřejmě často vyšší ceny, spíše než rostoucí objem zakázek. Čerstvé zprávy z odvětví výroby motorových vozidel naznačují, že by se výroba v listopadu mohla zvednout díky tomu, že se podařilo zajistit dodávky čipů a provozy se tak mohly restartovat.

PSALI JSME:
Průmysl se s novým školním rokem nezlepšil

Nicméně, rizika výpadků v dodávkách potřebného materiálu a dílů zřejmě budou přítomné i v dalších měsících a situace se může trvale zlepšit až v průběhu roku 2022. Za celý loňský rok tuzemská průmyslová výroba klesla o 7,2 procenta, letos se velmi pravděpodobně dočkáme růstu blízkému devíti procentům.

Za silný letošní celoroční růst průmyslové výroby ovšem budeme vděčit výkonu zaznamenanému v období od letošního března do července, kdy růstu výroby pomáhaly i statistické efekty dané tím, že na rozdíl od loňského roku průmysl fungoval v zásadě naplno. Počínaje srpnem ovšem na aktivitu začaly výrazněji dopadat problémy v dodávkách potřebných dílů, což platí zejména o automobilkách.

Stále platí konstatování, že komplikace v dodávkách surovin a potřebných komponent mohou v dalších měsících vést k výkyvům výroby a brzdit celkový růst zejména v automobilkách a s nimi provázaných odvětvích.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Deficit zahraničního obchodu prohlubují auta a komodity

Zavřít reklamu ×
  1. Konečně dobrá zpráva pro životní prostředí. My už auta máme a dalších 10 až 15 let nový nepotřebujeme.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nárůsty cen brání dokončování staveb

Realitní trh dál sužuje akutní nedostatek nemovitostí nabízených k prodeji, což vede ke skokovému růstu cen. Ten by do budoucna mohl být zmírněn zvyšujícími se úrokovými sazbami na hypotékách, které mohou odradit …

V produkci masa jsme zcela nesoběstační

Češi jedí málo hovězího masa, protože je oproti vepřovému a drůbežímu masu cenově hůře dostupné. Stále přitom platí, že kdybychom maso přestali dovážet ze zahraničí, stála by se na něj fronta jako za minulého režimu.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB