Češi dnes utratí za oběd v restauraci o 70 korun více než před pěti lety

Analýza
Zatímco před pěti lety utratili lidé v restauraci za obědové menu okolo 154 korun, nyní to je 224 korun, tedy o 44 procent více. Ještě výrazněji se zvedly ceny samotných hlavních jídel nabízených okolo poledne. Vyplývá to z analýzy, kterou Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla společnost Dotykačka, jejíž pokladní systém využívá nejvíce gastro podniků v republice.
Porce řízků, guláše nebo svíčkové vyjde ve večerních hodinách klidně o 40 až 50 korun dráž než během obědů. Ilustrační foto: Pixabay.com

Doby, kdy o polední pauze stačilo mít v kapse dvousetkorunu a po hlavním jídle s nápojem ještě zbylo na kávu nebo zákusek, jsou nejspíš definitivně pryč. Češi zaplatí za obědové menu už výrazně nad dvě stě korun. Ostatně jen jídlo za posledních pět let zdražilo o více než polovinu.

„Průměrná cena hlavního jídla v obědovém čase je nyní v restauracích 169 korun. Před pěti lety to bylo 109 korun. Právě restaurace za uplynulé roky zdražily hlavní jídla nejvýrazněji – v porovnání s rokem 2019 o 55 procent,“ uvedl Petr Menclík, ředitel Dotykačky.

Protiváhou k restauracím jsou firemní jídelny a kantýny, kde se dá pořídit hlavní jídlo přece jen o něco levněji – v průměru za 138 korun. Celková průměrná útrata na jednoho hosta pak obvykle v těchto podnicích dosahuje 169 korun. Návštěvníci jídelen si tak můžou za cenu hlavního jídla v restauraci dopřát celý oběd včetně doplňkových objednávek, jako jsou třeba nápoje nebo polévky.

Bez polévek a nápojů

Jistá proměna trhu je patrná ze srovnání toho, jak se obědové tržby podílejí na celkových tržbách gastro podniků. Zatímco v roce 2019 tvořily prodeje hlavních jídel během obědů 38,1 procent tržeb, v současnosti je to 36,5 procent. Každé procento přitom hraje zásadní roli.

PSALI JSME:
Když Češi šetří, odnesou to restaurace. Gastro čeká těžký rok

Poklesy obědových tržeb o několik procentních bodů jsou patrné rovněž u studených nealkoholických nápojů a kávy. Na ústupu jsou i polévky. „Je vidět, že lidé se snaží šetřit tím, že si během oběda nedají třeba nápoj nebo polévku. Zčásti na tom má podíl i využívání rozvozových služeb, kdy si zákazníci mnohdy objednávají pouze jídlo,“ uvedl Menclík.

Podobným způsobem se dá blíže podívat i na jednotlivá oblíbená jídla. I tam je znát proměna preferencí. Pokrmy spadající do kategorie „tradiční česká kuchyně“ jsou v posledních letech na ústupu.

„Pokles o několik procentních bodů za poslední roky vidíme jak u guláše, tak u svíčkové, rajské nebo u řízků. Naopak západnější pokrmy jako burger nebo pizza svůj podíl mírně zvýšily. Rostoucímu zájmu se těší i saláty. Zákazníci si tak v posledních letech začínají místo české klasiky dopřávat zdravější alternativy, pokud si je můžou dovolit,“ vysvětlil Menclík.

Večeře dražší než obědy

Cenový vývoj populárních obědových pokrmů ukazuje, že většina z nich zdražila za posledních pět let o víc než polovinu. Platí to dokonce i pro malá města, i když na pomyslném žebříčku nejdražšího místa stále zůstává Praha.

PSALI JSME:
Teplý oběd si každý den může dopřát jen necelá šestina zaměstnanců

„Tradiční česká jídla, která ještě v roce 2019 stávala kolem 110 korun, nyní vycházejí během obědů na 160 až 180 korun. Nejvyšší ceny vidíme tradičně v Praze, ovšem rozdíl oproti nejmenším obcím už v obědovém čase není nijak markantní. V posledních letech rostly ceny v menších městech výrazněji než dřív, zatímco v Praze zůstávaly stabilnější,“ konstatoval Petr Menclík z Dotykačky.

U některých jídel je ale patrný výraznější rozptyl mezi cenami v čase obědů a večerními hodinami. Dobře je to vidět například u řízků, guláše nebo svíčkové. Porce těchto jídel vyjde ve večerních hodinách klidně o 40 až 50 korun dráž než během obědů.

Asi nejvýraznější rozptyl v obědových a večerních cenách je patrný u steaků. Ty jsou večer o 50 až 70 procent dražší než kolem poledne. Naopak třeba smažený sýr si po celý den drží velmi srovnatelnou cenovou hladinu.

„Zejména v restauracích je rozdíl mezi denní a večerní nabídkou dramaticky velký, což tento koncept dostává pod tlak,“ vysvětlil Luboš Kastner, člen představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), ale také Hospodářské komory, a zástupce gastronomů v dalších institucí.

Restaurace si podle něj budou muset večerní vyšší cenu obhájit. „To bude mít vliv i na obědovou nabídku, která bude muset být věrná konceptu,“ dodal Kastner.

PSALI JSME:
Nejvíce si letos připlatí lidé za obědy v Českých Budějovicích

Inflace příliš nepolevuje

Ačkoli celková míra inflace se od začátku roku drží u dvou procent, gastronomie patří mezi obory, kde to neplatí – ceny zde stále rostou. Dokládají to aktuální data Českého statistického úřadu. V březnu zdražily stravovací služby o více než osm procent a ubytovací služby dokonce o devět. Ceny lihovin vzrostly o více než tři procenta a piva o bezmála pět procent.

To ostatně odpovídá i údajům z dlouhodobých analýz společnosti Dotykačka. Společnost uvedla, že zejména v obědovém čase nejde o to, že by podniky chtěly výrazně vydělat, naopak se pouze snaží přežít.

„V současné době je nutné v gastronomii podnikat s takovou marží, která umožňuje byznys dále rozvíjet. Proto u kategorie obědů, která byla historicky velice levná a dodávala podnikatelům pouze podprůměrnou marži, dochází k narovnání cen do udržitelné úrovně. Logicky se to ale odráží v poklesu poptávky, což se propíše do změn v celém trhu,“ poznamenal Luboš Kastner.

„Postupně nejspíš uvidíme ústup levných a širokých obědových nabídek téměř ve všech restauracích. Na druhou stranu budou vznikat i místa zaměřená pouze na levné obědy, respektive moderní rychlé stravování,“ dodal Kastner.

PSALI JSME:
Drahé obědy nahrávají asijským restauracím. Jsou levnější

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Konec týrání, jatka budou na kamerách

Analýza
Česká vláda udělala další krok směrem k ochraně zvířat. Od začátku roku 2026 budou provoz na všech tuzemských jatkách monitorovat kamery. Ministerstvo zemědělství si od tohoto kroku slibuje výrazné omezení týrání zvířat při porážení.