Podle zjištění Financial Times by však pod svá křídla Křetínský rád získal také většinového vlastníka pošty, britskou společnost International Distributions Services. Miliardář už má připravovat konkrétní nabídku odkupu.
Největším akcionářem společnosti International Distributions Services (IDS) je už nyní Vesa Equity Investments se zhruba 27,5procentním podílem.
Akcie IDS po oznámení Křetínského úmyslu vylétly o 26 procent, nejvíce od srpna 2020. O takřka šest procent si ve stejné souvislosti polepšily akcie nizozemské pošty PostNL. V ní totiž Vesa vlastní 29,5 procenta.
Přímá historie Royal Mail sahá až do roku 1635. Pandemie covidu nahrála jejímu podnikání hned dvojím způsobem. Zaprvé, s uzavřením kamenných obchodů, s omezením sociálních kontaktů a cestování markantně vzrostla sháňka po dodávce zásilek v rámci e-commerce.
Zároveň, zadruhé, pandemie oslabila vyjednávací sílu britských poštovních odborů. Ty pod vlivem pandemických prognóz vyhlížejících citelný nárůst míry nezaměstnanosti slevily v rámci mzdového vyjednávání ze svých nároků na další růst platů. Před pandemií mzdová vyjednávání brzdila snahy poštovní firmy zvýšit svoji produktivitu, což tehdy nepříznivě doléhalo na výkon jejích akcií.
Ty klesly na své absolutní historické dno (na burze se s akciemi Royal Mail obchoduje od roku 2013, od roku 2022 pod názvem International Distributions Services, pozn. aut.) přesně v době, kdy Křetínský a Tkáč, resp. jejich společnost Vesa do Royal Mail kapitálově vstoupili. Tady začátkem roku 2020.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)
Nepochopitelné? Proč dostal od státu peníze na obchodování na burze kvůli drahým energiím,když má peněz dostatek!