Eurostat: Česko má nejvyšší inflaci v celé EU. Klíčovým „viníkem“ je tzv. úsporný tarif

Česká republika vykazovala letos v listopadu vůbec nejvyšší míru meziroční inflace v celé EU. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnil Eurostat. Takzvaná harmonizovaná inflace – tedy inflace srovnatelná napříč unijními zeměmi – dosáhla v listopadu v Česku meziroční úrovně rovných osmi procent.
Úsporný tarif v posledním loňském čtvrtletí uměle snižoval ceny energií pro tuzemské domácnosti, neboť platbu za jejich část na sebe vzal stát. Ilustrační foto: FAEI.cz

Inflace v Česku tak převyšuje dokonce i inflaci v druhém Maďarsku. Nejnižší inflaci hlásí Belgie, kde se už ceny dokonce meziročně propadají, a to o 0,8 procenta. Průměr EU pak odpovídá hodnotě 3,1 procenta.

Listopadová inflace v Česku mírně předčila očekávání. Dle metodiky Českého statistického úřadu – tedy v neharmonizovaném vyjádření – vykázala úroveň 7,3 procenta. Česká národní banka přitom ve své aktuální prognóze počítala s inflací čítající „jen“ 7,1 procenta.

Tuzemskou meziroční inflaci – harmonizovanou i neharmonizovanou – v listopadu, podobně jako v říjnu, opticky zvyšoval loňský energetický úsporný tarif. Ten tak má zásadní podíl na tom, proč má Česko nejvyšší inflaci v celé EU.

Úsporný tarif v posledním loňském čtvrtletí uměle snižoval ceny energií pro domácnosti, neboť platbu za jejich část na sebe vzal stát. Nebýt loňského zavedení tarifu, činila by neharmonizovaná listopadová meziroční inflace 4,7 procenta (a ne 7,3 procenta, pozn. aut.).

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Problémem je pouze pětikolka. Kovanda je poradcem této vlády tak to nemůže napsat naplno….

  2. václav

    Máme takovejch specialistů a ekonomů všichni jenom kecaj ale skutek nebo činy nejsou žádné ! Proč ??

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB