Eurostat: Česko má nejvyšší inflaci v celé EU. Klíčovým „viníkem“ je tzv. úsporný tarif

Názor
Česká republika vykazovala letos v listopadu vůbec nejvyšší míru meziroční inflace v celé EU. Vyplývá to z dat, která dnes zveřejnil Eurostat. Takzvaná harmonizovaná inflace – tedy inflace srovnatelná napříč unijními zeměmi – dosáhla v listopadu v Česku meziroční úrovně rovných osmi procent.
Úsporný tarif v posledním loňském čtvrtletí uměle snižoval ceny energií pro tuzemské domácnosti, neboť platbu za jejich část na sebe vzal stát. Ilustrační foto: FAEI.cz

Inflace v Česku tak převyšuje dokonce i inflaci v druhém Maďarsku. Nejnižší inflaci hlásí Belgie, kde se už ceny dokonce meziročně propadají, a to o 0,8 procenta. Průměr EU pak odpovídá hodnotě 3,1 procenta.

Listopadová inflace v Česku mírně předčila očekávání. Dle metodiky Českého statistického úřadu – tedy v neharmonizovaném vyjádření – vykázala úroveň 7,3 procenta. Česká národní banka přitom ve své aktuální prognóze počítala s inflací čítající „jen“ 7,1 procenta.

PSALI JSME:
Inflace zpět u sedmičky

Tuzemskou meziroční inflaci – harmonizovanou i neharmonizovanou – v listopadu, podobně jako v říjnu, opticky zvyšoval loňský energetický úsporný tarif. Ten tak má zásadní podíl na tom, proč má Česko nejvyšší inflaci v celé EU.

Úsporný tarif v posledním loňském čtvrtletí uměle snižoval ceny energií pro domácnosti, neboť platbu za jejich část na sebe vzal stát. Nebýt loňského zavedení tarifu, činila by neharmonizovaná listopadová meziroční inflace 4,7 procenta (a ne 7,3 procenta, pozn. aut.).

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Říjnovou inflaci táhly vzhůru ceny elektřiny

Zavřít reklamu ×
  1. Máme takovejch specialistů a ekonomů všichni jenom kecaj ale skutek nebo činy nejsou žádné ! Proč ??

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB