Mzdově-inflační spirála se nekoná

Názor
Podle údajů statistického úřadu zveřejněných v pondělí vzrostla průměrná mzda v prvním kvartálu letošního roku o 8,6 procenta. V důsledku vysoké inflace se tak reálně poklesla o 6,7 procenta. I nadále platí, že průměrná mzda je jen virtuální číslo, protože na ni nedosáhnou zhruba dvě třetiny zaměstnanců.
Výsledky prvního čtvrtletí jsou velmi dobrým indikátorem, jak se budou vyvíjet mzdy po zbytek roku. Dvouciferného růstu letos už zřejmě nedosáhnou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z hlediska příjmů je proto zajímavější mediánová mzda, která dělí zaměstnance do dvou stejně velkých skupin – jedna bere více než medián, druhá méně. A ani u mediánu nedošlo k žádnému dramatu, protože se zvýšil o necelých devět procent. Dá se říct, že o něco rychleji rostly nižší mzdy, nicméně medián je stále 6,5 tisíce pod průměrem.

Kdo si polepšil v úvodu roku nejvíce? Pracovníci v energetice, kde mzdy vzrostly skoro o čtvrtinu na téměř 80 tisíc. Evidentně se zde promítly bonusy ve společnostech, které v díky vysokým cenám energií mají za sebou pozitivní rok.

Žádné dramatický mzdový skok se naproti tomu nekonal ve stavebnictví, kde měsíční výsledky ukazovaly velmi rychlý vzestup mezd. Skutečnost však odpovídala přesně průměrnému tempu, takže ani zde při nedostatku zaměstnanců nedošlo k žádnému velkorysému přidávání.

PSALI JSME:
Mzdová vyjednávání v energetickém sektoru přinesou zaměstnancům zvýšení tarifů a odměn

Velmi zajímavým je kontrast vývoje mezd ve veřejném sektoru. Zatímco ve veřejné správě a bezpečnostních složkách se přidávalo na platech skoro o 12 procent, školství se spokojilo s méně než čtyřmi procenty a ještě zde pracovalo meziročně téměř o 11 tisíc více lidí.

Celkově aktuální čísla ukazují, že mzdově-inflační spirála je u nás stále spíše teoretickým scénářem či rizikem, které ovšem v tuto chvíli nevyžaduje reakci v podobě zvýšení sazeb. Reálné výdělky už druhým rokem prudce klesají a s nimi i spotřeba domácností. Ta je ostatně o desetinu nižší než před začátkem pandemie.

To rozhodně o nějaké rozmařilosti českých domácností nesvědčí. Výsledky prvního čtvrtletí jsou velmi dobrým indikátorem, jak se budou vyvíjet mzdy po zbytek roku. Dvouciferného růstu letos už zřejmě nedosáhnou. Reálně budou postupně klesat pomaleji, ale rozhodně nelze sázet na to, že si zaměstnanci za svoji mzdu už letos koupí více než loni.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Mzdy rostly méně než inflace. České domácnosti si výrazně pohoršily

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB