Otevírá se nová, ryze česká banka. Chce hodně radit, co s penězi

Finanční skupina Partners otevřela novou banku, je vůbec první poradenská banka na tuzemském trhu. A navíc ryze česká. Má nemalé ambice, do roku 2030 získat jeden milion klientů a dosáhnout celkových aktiv přes 100 miliard korun. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u oficiálního „přestřižení pásky“.
Oficiální otevření Partners Banky oznámili generální ředitel Marek Ditz (vlevo) a Petr Borkovec z finanční skupiny Partners. Foto: FAEI.cz/Pavel Baroch

Nová Partners Banka se začala rodit v roce 2022, licenci od České národní banky získala v srpnu 2023, když se na vstupním kapitálu tří miliard korun podíleli výhradě tuzemští podnikatelé a spolupracovníci skupiny.

Ačkoli na trhu působí už 45 bankovních institucí, nový ústav chce ukázat, že dokáže nabídnout více než ty ostatní. Už letos chce získat aspoň 80 tisíc dospělých klientů a deset miliard v depozitech. V pilotním provozu na přelomu loňského a letošního roku banka nasbírala přibližně 2,5 tisíce klientů.

Stavět chce především na poradenství, s nímž má skupina Partners bohaté zkušenosti, a současně využívat nejmodernější technologie. To vše pak nabízet klientům za výhodných podmínek, jako je například spořící účet s aktuálním úrokem 6,03 procenta.

„Koncept poradenského bankovnictví umožňuje propojit moderní technologie s osobním přístupem finančních a bankovních poradců a usnadnit tak finanční řízení klientů a podpořit jejich finanční růst,“ uvedl Marek Ditz, generální ředitel Partners Banky.

Miliardový kapitál

Současní klienti skupiny Partners si mohou účet v nové bance založit už nyní se svým poradcem. Ostatní se musí obránit na některého z poradců po celé republice nebo zajít na jednu ze 175 poboček, od dubna si bude možné založit účet i v přímo v mobilní aplikaci. Vedle poradenství a standardních účtů chce banka vybudovat rovněž úvěrové portfolio.

„V létě plánujeme spustit pilot nezajištěných úvěrů, na podzim pak hypoték,“ konstatoval Petr Borkovec, spoluzakladatel finanční skupiny Partners. Dodal, že bankovní instituce se vedle peněz na bydlení zaměření například na energetické projekty.

Partners Banka má aktuálně vlastní kapitál ve výši tří miliard korun, na němž se podílejí výhradně tuzemští podnikatelé a spolupracovníci skupiny. Do vybudování banky a všech potřebných systémů se investovalo zhruba 0,7 miliardy.

Tři finanční balíčky

Svým zákazníkům nabídne Partners Banka tři varianty balíčků služeb: Pro jednotlivce, páry a pro rodiny. Balíčky tvoří souhrn běžných a spořicích účtů, různých karet a platebních možností. „Náš přístup k účtům reflektuje poradenský přístup a životní cyklus klientů od jednotlivců přes páry až po rodiny,“ řekl generální ředitel Marek Ditz.

Nová banka na tuzemském trhu láká klienty na pomoc zkušených poradců i výhodné nakládání s penězi na účtech. Ilustrační foto: Partners Banka

Zájemce chce banka nalákat na výhody, které jiné bankovní domy obvykle nenabízejí, anebo s nějakými podmínkami. V balíčku Pro jednoho nabídne vedení běžného účtu a veškeré služby zdarma. Bez poplatku jsou i výběry ze všech bankomatů. Zdarma budou i platby v eurech po Evropě, jen ostatní platby budou za fixní poplatek 200 korun.

Druhý balíček Pro dva nabízí oproti konkurenci jedinečný sdílený účet. „V praxi to znamená, že má pár v rámci vedení účtu stejná práva a oba majitelé účtu jsou si rovni, mají stejný přehled a každý vlastní svou kartu,“ uvedl Marek Ditz.

Společný účet tak umožňuje snadnější řešení a přístup k penězům v případě nečekaných a těžkých životních situací, jako je například úmrtí jednoho z partnerů (a jediného vlastníka účtu, pozn. aut.) a následného dědického řízení. Balíček Pro dva vyjde na 49 korun měsíčně.

Třetí balíček Pro rodinu nabízí stejná práva a výhody jako předchozí balíček, navíc umožňuje rodičům připojit účty pro své děti. Partners apka má speciální dětskou a teens verzi pro získání základních finančních návyků, učí spořit nebo platit kartou. Tento balíček vyjde na 99 korun měsíčně.

Bankovní aplikace

„Mobilní aplikaci Partners apka záměrně nedoplňujeme tradičním internetovým bankovnictvím, a to z důvodu bezpečnosti. Naši klienti se nemusejí obávat, že zapomenou přihlašovací heslo či jim bude odcizeno narůstajícím phishingem,“ zdůraznil ředitel Ditz.

Do mobilní aplikace se přihlásí pomocí biometrického ověření nebo PINu, který je vždy platný pouze pro jednu konkrétní instalaci mobilní aplikace. Banka slibuje, že při ní využívá moderní nástroje k ověření pravosti dokladu totožnosti.

„Partners Banka je technologickou firmou. Nejde jen o další banku v mobilu, ale o finanční aplikaci, která našim klientům umožní jednoduchou správu všech finančních produktů. Na jednom místě si klient nastaví platbu nebo získá informace o stavu svých investic,“ uvedl Petr Borkovec ze skupiny Partners.

Dodal, že aplikace nabízí uživatelům mnohem více služeb. Například při výročí smlouvy pojištění majetku či auta jim rovnou porovná aktuální nabídku na trhu. Nové pojištění si zákazník bude moci také sjednat přímo v aplikaci s novou pojišťovnou. „Již nyní má mobilní aplikaci Partners apka ve svém mobilu padesát tisíc lidí,“ konstatoval Borkovec.

Bankám klesl zisk

Partners Banka stupuje na tuzemský trh v situaci, kdy šestici největších finančních domů klesl o 5,6 miliardy korun. V uplynulém roce vydělala celkem 70,6 miliardy korun, přičemž o rok dříve do bylo 76,2 miliardy. Údaje zveřejnily České noviny, internetový deník ČTK.

„Rok 2023 byl pro banky na tuzemském trhu méně pozitivnější než rok předchozí. Největším bankám klesla ziskovost v důsledku zrušení úročení povinných minimálních rezerv u České národní banky, a také snížení marže z úroků na vkladech,“ uvedl Tomáš Cverna, analytik XTB.

Z údajů, které na základě neauditovaných konsolidovaných výsledků zveřejnila Česká spořitelna, vyplývá, že jí loni klesl čistý zisk o 7,7 procenta na 18,6 miliardy korun. Provozní výnosy se snížily o tři procenta na 48,4 miliardy korun. I tak největší tuzemská banka hodnotí loňské ukazatele jako velmi dobré.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB