Podnikatelům se letos dařilo

V listopadu začalo v České republice podnikat 5 330 lidí a svou činnost naopak ukončilo 3 988 fyzických osob podnikatelů (FOP). Od začátku roku v České republice začalo podnikat 67 328 lidí, o 337 více než loni, a 275 100 jich činnost ukončilo. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, kterou má redakce FAEI.cz k dispozici.
S podnikáním letos skočili převážně starší lidé. Celkem 59 procent těch, kdo ukončili své podnikání, je ve věkové skupině 61 a více let, dalších 20 procent pak ve věkové skupině 51 až 60 let. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Vlna hromadného ukončování podnikatelské činnosti v souvislosti se zaváděním datových schránek definitivně skončila,“ informovala redakci Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

„Navíc letos můžeme pozorovat růst počtu začínajících podnikatelů a zároveň meziroční úbytek jejich bankrotů. Lze tedy říci, že podnikatelům se v letošním roce dařilo,“ uvedla analytička.

PSALI JSME:
Konec podnikání v Česku: Prudký pokles živnostníků i společností

Letos od začátku roku do konce listopadu v Česku začalo podnikat 67 328 lidí, o 337 více než ve stejném období loni. 275 100 jich podnikání naopak ukončilo. Celkem tak v Česku letos ubylo 207 772 podnikatelů. Většina ze zaniklých podnikatelů živnostenské oprávnění již nevyužívala, takže šlo převážně o ukončení činnosti neaktivních podnikatelů.

Nejvíce lidí od začátku letošního roku do konce listopadu začalo podle analýzy podnikat v Praze (11 397), v Ústeckém (9 073) a v Jihomoravském kraji (7 662). Nejvíce osob ukončilo podnikání v Ústeckém kraji (33 363), v Praze (33 468) a v Jihomoravském kraji (28 772).

PSALI JSME:
V Česku masivně „vymírají“ živnostníci. Je za tím i přechod do šedé ekonomiky

Oproti loňsku, jak uvedla Kameníčková s odvoláním na analýzu, se nejvíce zvýšil počet nových podnikatelů v Pardubickém (7 %), Karlovarském kraji a na Vysočině (shodně 5 %). Nejvíce se tento počet naopak snížil v Praze (-3 %) a ve Zlínském kraji (-2 %).

V rámci základních odvětví začalo nejvíce lidí od začátku roku do konce listopadu podnikat ve zpracovatelském průmyslu (9 481), ve stavebnictví (9 066) a v profesních vědeckých a technických činnostech (7 984). Počet nových podnikatelů meziročně nejvíce vzrostl ve vzdělávání, dopravě a skladování (shodně 8 %) a ubytování a stravování (7 %).

PSALI JSME:
Mladým chybí chuť podnikat. Odrazuje je přílišná byrokracie

S podnikáním letos skočili převážně starší lidé. Celkem 59 procent těch, kdo ukončili své podnikání, je ve věkové skupině 61 a více let, dalších 20 procent pak ve věkové skupině 51 až 60 let. V nejmladší věkové skupině 18 až 30 let jsou jich pouze tři procenta.

Letos zanikali především podnikatelé, kteří na trhu působili delší dobu. Více než čtyři pětiny podnikatelů, kteří v letošním roce ukončili činnost, začaly s podnikáním před rokem 2007 a pouze pět procent až po roce 2017.

PSALI JSME:
Datové schránky coby zabiják živnosti. Skončily desítky tisíc podnikatelů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB