Stavební produkce nadále v propadu, banky zohledňují snížení sazeb pomalu

Názor
Stavebnictví v listopadu podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) zaznamenalo meziroční pokles o 6,5 procenta. Jde o druhý největší propad tuzemské stavební produkce za poslední více než dva roky. A na vině není jen špatné počasí, jak uvádí statistický úřad.
Snížení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu se dotklo převážně klientských peněz, kdy úroky na spořících účtech začaly klesat. Naopak u hypotečních a komerčních úvěrů k téměř žádným změnám nedošlo. Ilustrační foto: Pixabay.com

Daleko větším problémem jsou přetrvávající vysoké úrokové sazby hypotéčních i podnikatelských úvěrů, které dlouhodobě brzdí ekonomiku. Přestože Česká národní banka (ČNB) v prosinci snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu, banky na tento pokles zareagovaly po svém a asymetricky.

Snížení se dotklo převážně klientských peněz, kdy úroky na spořících účtech začaly klesat, a to až o tři procentní body. Naopak u hypotečních a komerčních úvěrů k téměř žádným změnám nedošlo.

Jsou to tedy teď právě banky, které drží jeden z hlavních klíčů k oživení stavebnictví, které je jedním z ústředních odvětví celé ekonomiky. Je tedy třeba, aby i banky pružněji reflektovaly situaci na trhu a snížené sazby promítaly i do hypotéčních a komerčních úvěrů.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
„Šílená čísla.“ Krize stavebnictví trvá, přinese letošek oživení?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Praha opět mezi nejbohatšími regiony EU

Podle dat Eurostatu zveřejněných v tomto týdnu se Praha v roce 2022 umístila na 4. místě podle hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele v rámci řebříčku regionů Evropské unie. Tato čerstvá data jsou alespoň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB