Stavební produkce nadále v propadu, banky zohledňují snížení sazeb pomalu

Stavebnictví v listopadu podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) zaznamenalo meziroční pokles o 6,5 procenta. Jde o druhý největší propad tuzemské stavební produkce za poslední více než dva roky. A na vině není jen špatné počasí, jak uvádí statistický úřad.
Snížení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu se dotklo převážně klientských peněz, kdy úroky na spořících účtech začaly klesat. Naopak u hypotečních a komerčních úvěrů k téměř žádným změnám nedošlo. Ilustrační foto: Pixabay.com

Daleko větším problémem jsou přetrvávající vysoké úrokové sazby hypotéčních i podnikatelských úvěrů, které dlouhodobě brzdí ekonomiku. Přestože Česká národní banka (ČNB) v prosinci snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu, banky na tento pokles zareagovaly po svém a asymetricky.

Snížení se dotklo převážně klientských peněz, kdy úroky na spořících účtech začaly klesat, a to až o tři procentní body. Naopak u hypotečních a komerčních úvěrů k téměř žádným změnám nedošlo.

Jsou to tedy teď právě banky, které drží jeden z hlavních klíčů k oživení stavebnictví, které je jedním z ústředních odvětví celé ekonomiky. Je tedy třeba, aby i banky pružněji reflektovaly situaci na trhu a snížené sazby promítaly i do hypotéčních a komerčních úvěrů.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. M_ M_i

    Jak jinak, že? Banky jsou jako funebráci.

    Čím hůř pro lidi, tím líp pro ně.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB