Tolerance k neschopným zaměstnancům? Pozor na falešné sociální cítění

Názor
Zná to asi každý šéf. Máte zaměstnance, se kterým jste se spřátelili a pracujete spolu už dlouho. Už delší dobu ale sledujete a řešíte pokles jeho pracovní výkonnosti a nedostatečně odvedenou práci. Ostatní kolegové si na něj stěžují. Z jeho strany přicházejí jen výmluvy nebo posloucháte strasti o jeho osobním životě.
Rolí šéfa je dělat taková rozhodnutí, která jsou pro dobro většiny. Musí myslet na ostatní zaměstnance. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nepomáhá žádná domluva nebo výtka, zaměstnanec nemá snahu pracovní úkoly plnit. Přesto ho nepropustíte, protože „má hypotéku a dvě děti“, „nemá to doma jednoduché“. Pokud ve firmě trpíte potížistu jen proto, že to má v soukromí těžké nebo jste kamarádi, podřezáváte si pod sebou větev. Riskujete totiž odchod schopných lidí.

Rolí šéfa je dělat taková rozhodnutí, která jsou pro dobro většiny. Musí myslet na ostatní zaměstnance. Dlouhodobá tolerance problémového člověka nejenom naruší vztahy ve firmě, ale bude mít negativní dopad na výkonnost celého týmu.

PSALI JSME:
O co všechno by měl dbát dobrý vedoucí?

Sociální cítění v určitých situacích by měl mít každý šéf, protože jsme lidé a je nepřirozené ho nemít. Pozor ale na falešné sociální cítění, které si často šéfové a vedoucí týmu pletou se soucitem. Bohužel často falešným.

Ve většině případů je za tím schovaný strach z nepříjemného řešení situace. Neexistuje šéf, kterému by dělalo dobře, když má někoho z firmy poslat pryč. S podvědomou výmluvou, že to dělám pro dobro druhého, se lépe žije. Zadělává si tím ale na další problémy.

PSALI JSME:
Když šéf stresuje své okolí, je někdy lepší práci změnit

Kolegové si budou stěžovat, budou demotivovaní, a oprávněně. Nikdo nechce pracovat za líného nebo neefektivního kolegu. Taková situace dlouho nevydrží a šéfovi budou na stole přistávat nejenom stížnosti, ale i výpovědi schopných zaměstnanců.

Pokud se stane, že kvůli problémovému jedinci přistane šéfovi na stole výpověď od někoho schopného, je to nevratné. Ztratit schopné na úkor nezodpovědných, je jedno z největších šéfovských fiasek.

PSALI JSME:
Nový šéf na pracovišti? Jak ho hned nenaštvat

Pokud ještě není situace zcela vyhrocená, není vždy nutné daného kolegu propustit. Jestliže má pouze dočasné problémy, které chce řešit a přeje si ve firmě zůstat, může mu šéf nabídnout přeřazení na jinou nebo méně náročnou pozici. Možná už na svěřenou pozici nestačí nebo mu nevyhovuje.

Někdy stačí po dohodě změnit pracovní náplň nebo jiná změna, která situaci vyřeší. Nakonec pro zaměstnance tato změna může být vysvobozením. Může najít novou cestu v dosavadním životě.

Autorka je zakladatelka konzultační společnosti Porto
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Při kritice od šéfa je nutné především zachovat klid

Zavřít reklamu ×
  1. Nejlepší bude, když podřízeným budete i vykat. Vzájemnej respekt a odstup i po letech. Není nic horšího než si někoho z podřízených nechat přirůst k srdci. A není to nic těžkého, jsme lidé a jsme od přírody srdeční a přátelští. Pokud jste ale šéf, nesmíte se kamarádit. Musíte být chladný a psychopatický. A když máte podřízenou krásnou ženu? V žádném případě nic nesmí být, jinak jste ztracen. Musíte být kamenný. Odpovídat stroze a věcně. Usmívat se jen symbolicky, americky. Žádné upřímné vrásky okolo očí při úsměvu. Ty si dobrý šéf nemůže dovolit!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Pro které firmy v Česku se nejvíc vyplatí pracovat?

Nejlepší zaměstnavatel v České republice vyrábí cigarety, je jím společnost JTI, Japan Tobacco International. Ukázala to právě tento týden zveřejněná česká část celosvětového žebříčku Top Employer 2024, kterou má …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.