Trojská botanická zahrada láká na výstavu orchidejí

Nevíte, co podniknout během víkendu? Máme zajímavý tip. Ještě tento víkend a celý příští týden je k vidění ve skleníku Fata Morgana v trojské botanické zahradě v Praze oblíbená výstava orchidejí, která letos představuje především rostlinné bohatství Jižní Ameriky. Na návštěvníky čeká téměř tisíc orchidejí, a to jak vzácných přírodních druhů, tak pestrá škála vyšlechtěných kultivarů.
Na výstavu orchidejí láká pražská botanická zahrada. Foto: Botanická zahrada hl. m. Prahy

„Ve skleníku Fata Morgana v těchto dnech vrcholí výstava, která představuje nejzajímavější orchideje z oblasti Ekvádoru a Jižní Ameriky. Přesto, že jsme expozici přesunuli na mimořádný podzimní termín, těší se opět velkému zájmu veřejnosti,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

V průběhu minulého víkendu do skleníku Fata Morgana zavítalo na deset tisíc návštěvníků, od začátku výstavy pak do zahrady přišlo už více než čtrnáct tisíc lidí, uvedl. Výstava orchidejí představuje například jednu z nejvyšších orchidejí z rodu Sobralia z tropické Ameriky.

V trojském skleníku je k vidění i opačný extrém. Neodmyslitelnou součástí ekvádorských orchidejí je skupina Pleurothallidinae. Většina těchto orchidejí jsou drobné rostliny, jejichž květy často měří jen několik málo milimetrů.

Jedny z nejpůsobivějších květů na výstavě nabízí Acineta superba, jejíž mohutná květenství visí dolů, pod rostlinu. Další působivou americkou orchidejí, kterou je možné na výstavě obdivovat, je rod Brassia, jehož okvětní plátky jsou protažené v dlouhé cípy, které mohou dosahovat více než 20 cm.

Ve skleníku je také k vidění velké množství hybridů, z nichž lze zmínit například bohatě rozkvetlé orchideje rodu Cattleya a Oncidium, které mají původ v druzích z Ekvádoru.

V rámci venkovního areálu právě kvetou typické podzimní trvalky. Foto: Botanická zahrada hl. m. Prahy

V rámci venkovního areálu v expozici Ornamentální zahrady, ale i v záhonech Horní zahrady právě kvetou typické podzimní trvalky, jako jsou hvězdnice (astry), chryzantémy, japonské sasanky, kvetou ale i různé druhy okrasných travin. V expozici Lesa rozkvétají typické bramboříky.

V celém areálu se začínají zbarvovat listy dřevin, například javorů a brslenů. Podzim se už také začíná projevovat v expozici Japonské zahrady. Právě toto období tu bývá jedním z nejkrásnějších, zabarvení listů potom vrcholí v druhé polovině října.

Horní část botanické zahrady také návštěvníkům nabízí ukázku středoamerických a  severoamerických plodin. Například zde najdou na dvacet různých kultivarů chilli papriček. Co odrůda, to jiná barva, tvar, velikost plodů a také pálivost. Botanická zahrada letos poprvé informuje na druhových tabulkách o stupních pálivosti v jednotkách SHU.

Horní část botanické zahrady také návštěvníkům nabízí ukázku středoamerických a  severoamerických plodin. Foto: Botanická zahrada hl. m. Prahy

Kromě papriček se představuje i na 34 kultivarů rajčat, z nichž některá ještě dozrávají. Kromě známých plodin tu návštěvníci najdou i ty méně známe, jako je čajot (Sechium edule), „mexická okurka“ (Melothria scabra), nebo lilek hulevníkolistý (Solanum sisymbriifolium).

Rekordních rozměrů dorůstají tykve lagenárie (Lagenaria siceraria). Kromě těchto plodů jsou stále ještě k vidění květy aksamitníků, tabáku, nocenek a popínavých povijnic. Žádné z výše uvedených plodů by návštěvníci neměli otrhávat ani ochutnávat.

Lidé, kteří zavítají do Horní zahrady, opět mohou s dětmi relaxovat u jezírka v expozici Mokřad a jezero, v jehož blízkosti najdou přehlídku masožravých rostlin. Jezírko bylo v uplynulých týdnech vypuštěno a podrobilo se čištění a drobným opravám. Nyní ho návštěvníci opět uvidí v plné kráse.

PSALI JSME:
Vrtaři z Moravy se zapíší do dějin novodobého osmého divu světa

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Koupili jste dům a nevede k němu cesta?

Poradna
Koupíte si novostavbu nebo chalupu na krásném místě, na samotě. Nové bydlení splňuje všechna „nej“, má vlastně jen jedinou vadu – chybí k němu přístupová cesta. Developer vás sice bude přesvědčovat, že komunikaci slíbila postavit na své náklady obec, anebo že k chalupě vede cesta přes pozemek ochotného souseda. Podobné sliby se však mohou proměnit v noční můru.