Tuzemský trh práce zůstává stále napjatý

Podíl nezaměstnaných osob se v říjnu mírně snížil, a to na 3,5 procenta ze zářijových 3,6 procenta. Po sezónním očištění zůstal beze změny na 3,7 procenta. Indikátor bez sezónního očištění tak skončil mírně pod naším i tržním očekáváním (3,6 %).
Obecná míra nezaměstnanosti by se podle ekonomů Komerční banky měla udržet pod třemi procenty a podíl nezaměstnaných osob pod čtyřmi procenty. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Počet uchazečů o zaměstnání se ve srovnání s předchozím měsícem snížil o 2,4 tisíce na necelý 261 tisíc, ve srovnání s říjnem 2022 byl vyšší o 4,9 tisíce. Počet volných pracovních míst meziměsíčně poklesl o 1,5 tisíce na 280,5 tisíce. Po sezónním očištění však jejich počet stoupl. Na jedno volné pracovní místo v říjnu připadal jeden uchazeč, stejně jako tomu bylo v září.

Domácí trh práce tak zůstává stále napjatý. Podíl nezaměstnaných v letošním roce podle naší prognózy stoupne pouze nepatrně. Obecná míra nezaměstnanosti by se podle nás měla udržet pod třemi procenty a podíl nezaměstnaných osob pod čtyřmi procenty. V letošním i v příštím roce by se měl obnovit růst zaměstnanosti, avšak poté, co zaměstnanost v předchozích třech letech klesala.

K uvolnění českého trhu práce by částečně mohl pomoci vládní balíček, který počítá s benevolentnějším režimem pracovní migrace a také dalším zaměstnáním ukrajinských uprchlíků. Celkově by mělo jít asi o 40 tisíc nových pracovníků. Vzhledem k tomu, jak výrazný nedostatek pracovníků v některých oborech na trhu panuje, však tento počet bude zřejmě nedostatečný.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nezaměstnanost v Česku: Stagnace nebo skrytá krize?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky

Ještě výraznější propad české ekonomiky

Česká ekonomika dle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) poklesla mezikvartálně o 0,5 procenta a meziročně o 0,7 procenta. Byl tak překonán jak prvotní odhad, tak očekávání trhu. Tuzemské …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Novinky v osobních financích: Desetina Čechů se zadlužuje vysoce rizikově

Průzkum
V tomto týdnu nás v redakci ze světa osobních financí zaujal průzkum agentury Ipsos pro Českou bankovní asociaci (ČBA). Podle jeho výsledků se v posledním roce při půjčování peněz 11 procent lidí chovalo vysoce rizikově. Výrazně ale přibylo těch, kteří se rizikově nechovají vůbec. Jejich počet stoupl z 33 na 42 procenta. Češi si podle průzkumu nejčastěji půjčují od bank.