Více než 90 procent mužů nechodí na preventivní prohlídky rakoviny

Průzkum
Čeští muži, kteří chodí na preventivní vyšetření nádorových onemocněná doporučená v jejich věku a hrazená pojišťovnou, jsou ve výrazné menšině. Na všechny doporučené kontroly totiž nechodí více než 90 procent z nich. Ukázal to průzkum agentury Ipsos pro Healthy Longevity Clinic, jehož výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.
Na preventivní vyšetření stále chodí málo Čechů, může to mít fatální následky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ženy jsou v tomto ohledu mnohem zodpovědnější. Na preventivní vyšetření rakoviny nechodí „pouze“ 43 procent z nich. Včasné odhalení nádoru přitom zvyšuje šanci na úplné vyléčení a na přežití.

Například více než 90 procent mužů starších 50 let neabsolvuje doporučenou prevenci vyšetření prostaty. Tu by si měl nechat udělat každý padesátník jednou za rok. V Evropě je rakovina prostaty druhým nejčastějším zhoubným nádorem u mužů a třetí nejčastější příčinou úmrtí na zhoubný nádor.

Vyšetření prsu i kolonoskopie

Na preventivní vyšetření prsu a na gynekologii zase podle průzkumu pravidelně nechodí 43 procent žen nad 40 let. Součástí prohlídky u gynekologa je i vyšetření rakoviny děložního hrdla, které pojišťovny hradí jednou ročně ženám od 15 let.

PSALI JSME:
České muže drtí rakovina prostaty. Urologové volají po plošném screeningu

Mamografický screening pojišťovny proplácí jednou za dva roky od 45 let. Právě rakovina prsu je druhým nejčastějším onkologickým onemocněním u žen. Každý rok jí onemocní zhruba 7,2 tisíce žen a přibližně 1,6 tisíce této nemoci každoročně podlehne.

Doporučené kolonoskopické vyšetření nepodstupuje 73 procent lidí starších 50 let. To dokáže odhalit nádor tlustého střeva a konečníku, který patří mezi nádory s druhým nejvyšším výskytem i úmrtností.

V České republice na něj ročně umírá tři a půl tisíce pacientů. Nárok na kolonoskopii mají muži i ženy nad 50 let jednou za deset let, mohou ale využít i jednoduchý a bezbolestný test na okultní krvácení do stolice.

PSALI JSME:
Třetina žen odmítá preventivní vyšetření na rakovinu děložního hrdla

„Nezájem Čechů o preventivní prohlídky nádorových onemocnění je alarmující. Prevenci by si měl hlídat každý, zvláště pak ti, kdo mají genetické dispozice. Na naší klinice provádíme sérii vyšetření, včetně genetických, na jejichž základě přesně zjistíme, jaká onemocnění komu a v jaké míře hrozí a na co by si měl dávat zvýšený pozor,“ uvedl František Zámola ředitel pražské Healthy Longevity Clinic.

Nadprůměrná úmrtnost v EU

Podle statistik má Česká republika nadprůměrnou úmrtnost na rakovinu v rámci Evropské unie. Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky patří mezi nejčastější zhoubné nádory právě rakovina tlustého střeva a konečníku, prostaty u mužů, prsu u žen, a dále nádory průdušnice, průdušky a plíce.

Průzkum agentury Ipsos pro Healthy Longevity Clinic ukázal také to, že obyvatelé mají velké mezery v preventivních prohlídkách u praktických lékařů a u zubařů. Zhruba třetina Češek a Čechů k nich na prevenci nechodí.

PSALI JSME:
Češi hazardují se zdravím, na prohlídky chodí jen čtyři z deseti

K praktikovi bychom měli chodit jednou za dva roky a k zubaři alespoň jednou ročně. Součástí těchto prohlídek je i onkologická prevence. Kompletní biochemické vyšetření, na které máme nárok jednou za rok v rámci prevence u praktika, využije jen pětina lidí.

„Češi zbytečně hazardují se zdravím. Nejúčinnější možností, jak předcházet nemocem, je prevence, a nejen ta onkologická. Například kompletním biochemickým vyšetřením krve jednou ročně můžeme předcházet nemocem, jako jsou poruchy metabolismu tuků a sacharidů nebo poruchy hormonální rovnováhy,“ uvedl spoluzakladatel Healthy Longevity Clinic František Zámola.

Pacientů s nádory přibude

Podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a statistiky se v následujících letech zvýší počty pacientů s nádorem přibližně o pětinu. V roce 2030 by tak mělo být zhruba 67 tisíc nově diagnostikovaných osob s rakovinou.

PSALI JSME:
Na co nejčastěji umíráme? Pět rizikových faktorů pro zdraví Čechů

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je právě prevence těchto a dalších chronických nemocí způsobem, jak může zůstat systém veřejného zdravotního pojištění finančně udržitelný. Důležitý je právě screening v určité věkové nebo jinak rizikové skupině.

„Jediná cesta je tlak na prevenci, na screening a hlídání kvality. Může umožnit to, že budeme mít dostatek finančních prostředků na personalizovanou medicínu a léčbu vzácných onemocnění. Další cesta je rezignace na kvalitu zdravotní péče nebo zvyšování daní, což nikdo nechce,“ uvedl ministr Válek.

Je podle něj potřeba prevenci a screeningové programy zaměřené na včasné odhalování nádorů dál posilovat, měla by být ale také aktivním zájmem každého občana.

PSALI JSME:
Až třetina veřejnosti netuší, že má vážné zdravotní problémy

Zavřít reklamu ×
  1. Zas tak dobře si tu nežijeme abychom se báli smrti. Taky každý den 4 lidi ukončí život dobrovolně……

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB