Zlevňování pohonných hmot v Česku brzdí. Hrozí vzestup cen

Názor
Průměrná cena pohonných hmot v Česku dále klesá, tempo zlevňování se však snižuje. Za poslední týden zlevnil benzín natural o 21 haléřů na 38,85 koruny. O čtrnáct haléřů na litr zlevnila nafta. Za litr nafty teď řidiči dají průměrně 39,41 Kč. Vyplývá to to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje.
Ropa a ropná paliva mohou výrazněji zdražit, pokud se blízkovýchodní střet mezi palestinským Hamásem a Izraelem rozšíří a potenciálně zahrne i Írán, coby klíčového světového producenta a vývozce ropy. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Po předchozím několikaměsíčním zdražování klesají průměrné ceny pohonných hmot pátý týden v řadě. V příštích sedmi dnech benzín zlevní, a to v rozsahu kolem 20 haléřů na litr, zatímco nafta z důvodu začínající topné sezóny zlevní méně, zhruba o 10 haléřů na litr. S nastupující topnou sezonou totiž stoupá poptávka po topné naftě, používané v průmyslu.

Důvodem zpomalení cenového poklesu u českých čerpacích stanic je pokračující napjatá situace na Blízkém východě. Konflikt mezi Izraelem a Hamásem se může kdykoli zásadně vyhrotit. Zatím ale trhy vývoj po 7. říjnu, kdy došlo k vpádu Hamásu do Izraele, spíše zklidnil.

PSALI JSME:
Zlevňování pohonných hmot v Česku zrychluje. Může za to odkládání pozemní invaze do Gazy

Kalkulovaly totiž s razantnější odvetou Izraele, v podobě rozsáhlé pozemní invaze do Gazy, která se však zatím nekoná. To pomáhá udržet cenu ropy Brent pod úrovní 90 dolarů za barel, takže ceny pohonných hmot v Česku mohou mírně nadále klesat. A to i přesto, že koruna zůstává stále poměrně slabá koruna vůči dolaru.

Ropa a ropná paliva nyní mohou výrazněji zdražit, pokud se blízkovýchodní střet mezi palestinským Hamásem a Izraelem rozšíří a potenciálně zahrne i Írán, tedy klíčového světového producenta a vývozce ropy, a také Spojené státy. Sám Izrael příliš ropy netěží, avšak zapojení Íránu by ceny ropy výrazněji zvýšilo.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pohonné hmoty v Česku zatím zlevňují. Pokud se konflikt mezi Izraelem a Hamásem rozšíří, mohou citelně zdražit

Zavřít reklamu ×
  1. Hlavně nezlevnit pohonné hmoty. Už nyní je na silnicích blázinec a ucpaná města auty. Spíš razantně zvýšit daň za benzín a naftu jako neekologická zastaralá uhlíková paliva…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ještě výraznější propad české ekonomiky

Česká ekonomika dle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) poklesla mezikvartálně o 0,5 procenta a meziročně o 0,7 procenta. Byl tak překonán jak prvotní odhad, tak očekávání trhu. Tuzemské …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Novinky v osobních financích: Desetina Čechů se zadlužuje vysoce rizikově

Průzkum
V tomto týdnu nás v redakci ze světa osobních financí zaujal průzkum agentury Ipsos pro Českou bankovní asociaci (ČBA). Podle jeho výsledků se v posledním roce při půjčování peněz 11 procent lidí chovalo vysoce rizikově. Výrazně ale přibylo těch, kteří se rizikově nechovají vůbec. Jejich počet stoupl z 33 na 42 procenta. Češi si podle průzkumu nejčastěji půjčují od bank.