Zrušení zaručených mezd by české ekonomice prospělo

Názor
České ekonomice by nejvíce prospělo, pokud by se zrušil jak institut zaručené mzdy, tak také institut mzdy minimální. Politicky je to druhé zřejmě zcela neprůchodné, takže buďme rádi za případné zrušení alespoň mezd zaručených. Jejich zrušení žádá jak Hospodářská komora, tak třeba Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků.
České ekonomice by nejvíce prospělo, pokud by se zrušil jak institut zaručené mzdy, tak také institut mzdy minimální. Ilustrační foto: FAEI.cz

Oba tyto instituty přispívají k přeregulovanosti trhu práce. Zaměstnavatelé se nemohou řídit čistě tržními signály, ale musí brát v potaz právě regulaci státu. Vzniká tak tlak na růst nezaměstnanosti, protože obě regulace najímání pracovníků z hlediska zaměstnavatele prodražují.

Odbory nyní vítězoslavně hlásají, že v uplynulých deseti letech šla minimální mzda i mzdy zaručené výrazně nahoru, a přesto se nárůst nezaměstnanosti nedostavil – zůstává nejnižší v EU. Tímto triumfalismem však odbory hlavně demonstrují svoji neznalost ekonomických zákonitostí a krátkozrakost. Dříve či později si naběhnou na vidle.

PSALI JSME:
Zvyšování minimální mzdy nic neřeší…

Uplynulá desetiletka byla nejprve – do pandemie – dekádou geopolitické stability a mohutného tištění bilionů v režii centrálních bank. Zaměstnanost byla zajištěna právě tímto tištěním, které ještě nestihlo být inflační v oblasti spotřebitelských cen. Během pandemie jsme si pak zaměstnanost pro změnu kupovali na dluh.

Až se možnosti dalšího tištění a zadlužování vyčerpají, narazíme na zeď ekonomické reality. Vzhledem k tomu, že geopolitická situace je stále tísnivější, náraz do zdi bude o to bolestivější. Pak může nezaměstnanost v Česku prudce vyletět, že se nestačíme divit. A vyletí o to prudčeji, že jsme v relativně klidných časech podlehli fantaziím odborů a nechali minimální a zaručené mzdy narůst až příliš. Obětí budou například mladí lidé s nízkou kvalifikací.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zvýšením minimální mzdy vzroste i ta zaručená. Zdraží zboží a lidé si ho paradoxně koupí méně

Zavřít reklamu ×
 1. Naprosto s panem Kovandou souhlasím. Každý demokratický, hodný kapitalista přece chce zaplatit kvalitní pracovní sílu tak, aby pracující byl v jeho firmě spokojen, měl se dobře, mohl svoji pracovní sílu regenerovat a mohl si z výdělku ukládat na důchod i na horší časy a tím být zabezpečen, platit mandatorní výdaje domácnosti a umožnit vzdělání svým dětem. Pak je takový institut minimální mzdy i institut zaručené mzdy absolutně zbytečný, stejně jako některé instituty jistých prostitutů. Zatím ale nedošlo k pochopení takového směru mezi podnikatelskou veřejností, a proto se domnívám, že měl Marx pravdu, když tvrdil, že se podnikatelé, podnikavci, stejně jako kapitalisté, banky i buržoasie snaží vždy přenášet největší část svojí podnikatelské zátěže a rizika na zaměstnance (nebo dokonce i na subdodavatele) a tím získat větší zisk. Dokud bude vládnout asociální pohled na pracující, naprosto stejný jako ostrakizační pohledy na vrstvy které pracovat nemohou, je správné minimální mzdy i zaručené mzdy mít, ať si pánové kolem peněz hovoří, jak chtějí.

  • Tak až příště půjdete do obchodu, tak tam také u pokladny necháte tisícovku a pokud bude nákup menší, zůstane ta tisícovka obchodníkovi. Pokud nakoupíte za více než tisícovku, doplatíte to. Stejný princip jako když zaměstnanec chodí 8:00 denně do práce a bez ohledu na to kolik odvede práce musí dostat minimální mzdu!?

  • Samozřejmě.. zaměstnavatelskému sektoru by nejspíše vyhovovalo platit pokud možno co nejmenší plat a pak by možná byli spokojeni.

 2. Pan kovanda je v prezentaci svých názorů stále ještě opatrný. Měl by sebrat odvahu a říci celý svůj názor otevřeně. Celý institut mzdy za práci je prohnilý a mělo by se s ním něco udělat, ideálně zrušit. Proč zatězujeme podnilatele a firmy tím, že je nutíme, aby lůzu, která by pro ně beztak pracovala při správné motivaci i zadarmo, za práci platily. Vždyť to, co ekonomika opravdu potřebuje není 10 000 000 čechů s průměrnou životní úrovní. Česká ekonomika potřebuje jen pár multimiliardářů a pak už jen nevolníky, otroky, nebo něco tomu podobného, co se bude starat aby panstvo mělo všeho dost. Pan Kovanda by asi neměl do éteru moc mluvit. Jeho zprávy do médií o cenách paliv po burzovních transakcích trinitybank jsou již legendární a jeho označení neokoloniálního deutschtunelu, kdy od nás importují produktivitu a čisté HDP, za chybu způsobenou nízkou kvalifikací čechů by ho mělo kvalifikovat do pozice pražských konšelů na počátku třicetileté války. Žel češi jsou národem mírumilovným, takže mu to opět projde.

 3. Ať si pánové jako je L. Kovanda alespoň na rok sníží svůj příjem na úroveň minimální mzdy a pak teprve píší svá moudra. Práce, kterou vykonávají lidé za minimální mzdu, je také pro společnost důležitá a nezbytná. Zrušením minimální mzdy hrozí, že některé mzdy by byly ještě nižší než dnešní minimální mzda a to považuji za nemorální a bezohledné.

  • Ano přesně tak.Uz takto je minimální mzda příliš nízká. Ať si ti co toto navrhuji zkusí měsíc vyjít pouze s minimální mzdou a budou mluvit jinak.

 4. Ve slušných zemích jako např. Švýcarsko minimální mzda neexistuje.Před 10 lety bylo referendum a občané minimální mzdu odmítli jako zbytečnou…..Bohužel,ČR je opak slušných zemí a tak minimální mzda musí být dána zákonem! Kovanda si žije ve své zlaté kleci a vůbec nechápe ten svět venku. Jeho články jsou kolikrát až trapné. Pořád útočí na důchodce a nyní by chtěl zrušit minimální mzdu.Taky chtěl zrušit několik státních svátků.

 5. Sláva a vrátíme se 9000 Kč měsíčně. Napadlo vůbec někoho, proč není na důchody, protože jsme za tyto peníze dělali 30 cet let. Únik na obvodech si umí spočítat každý sám. A dělo se to za vlády hlavně pravicových vlád.

 6. Takové blbé řeči mají vždy týpci, jejichž přijmy jsou v řádu stovek tisíc kč a ještě většinou nic kloudného nevytvářejí a jenom tlachají. Známe dobře naše vykutálené podnikatele. Ti kdyby se zrušila minimální mzda, tak okamžitě toho zneužijí a začnou zaměstnancům platit ještě méně aby sami mohli si víc dopřávat, luxusních aut, dovolených a dalších požitků. Nenažranost a hrabivost vždycky zvítězí, to je v našich končinách jisté.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Odbory hazardují s opětovným roztočením inflace

Největší odborová organizace v Česku, Českomoravská konfederace odborových svazů, opět prokazuje, že má jen málo pochopení pro obecnou celospolečenskou shodu. Pro rok 2024 totiž žádá razantní navýšení minimální …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB