Suroviny na vánoční cukroví v akci zlevnily oproti loňsku o 88 korun

Analýza
Trend zlevňování potravin je patrný i na surovinách, která jsou potřebná pro pečení tradičního vánočního cukroví. Pokud si je zákazník koupí v akci, ušetří oproti loňsku 88 korun. Ukázala to analýza České distribuční, která před Vánocemi zkoumala nabídku akčních letáků sedmi největších českých řetězců.
Cukroví patří k tradičním vánočním pochoutkám, suroviny na jeho přípravu jsou letos ve slevových akcích oproti loňsku levnější. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle analýzy, kterou má redakce FAEI.cz k dispozici, je největší meziroční pokles cen patrný u ořechů, másla, vajec nebo mouky. Průměrná sleva v akčních letácích letos činí 28 procent, největší slevu obchodníci poskytují na tuk na pečení (59 %) a vejce (38 %).

„Oproti loňskému roku pozorujeme mírný pokles cen za suroviny na pečení, ve srovnání s rokem 2021 jsou však ceny stále vyšší,“ řekl Jaroslav Staněk, manažer pro marketing a komunikaci společnosti Česká distribuční, největšího dodavatele akčních a slevových letáků v České republice

Dodal, že pečení cukroví je předvánoční tradicí, na níž se často podílí celá rodina. „Obchodníci to samozřejmě zohledňují ve svých nabídkách a před letošními vánočními svátky nabízejí suroviny na pečení se slevou,“ konstatoval Staněk.

PSALI JSME:
Vánoční hvězda: Rostlinu původem z Mexika dodávají hlavně čeští pěstitelé

Levnější máslo, dražší vanilka

Celková cena balíku vybraných surovin oproti loňsku poklesla o osm procent. Nejvíce zlevnilo máslo, a to o 38 procent na 35 korun za 250 gramů. Levněji letos mohou domácnosti pořídit také vlašské ořechy, půl kila vyjde na 114 korun, což je o 31 procent méně než loni.

Naopak nejvíce zdražil vanilkový cukr, který letos stojí v balení po pěti kusech průměrně 17 korun, tedy o 21 procent více než loni. Zdražení je znatelné také u vanilkového lusku, který lze letos v akci pořídit za průměrných 82 korun, o pětinu více než před minulými Vánocemi.

Při nákupu surovin na linecké cukroví podle akčních letáků utratí Češi v průměru 176 Kč a ušetří tak 62 korun, což je 26 procent z plné ceny. Balík surovin na vanilkové rohlíčky vyjde letos díky 22procentní úspoře na 209 korun.

PSALI JSME:
Začaly vánoční trhy. Ceny za svařák či trdelník nejsou lidové

Nejdráže vycházejí rumové kuličky, při jejichž pečení Češi utratí průměrně 244 koruny, přičemž téměř polovinu této ceny tvoří rum. I tak ale na tomto oblíbeném cukroví díky slevám domácnosti ušetří 95 korun.

Letáky sledují dvě třetiny Čechů

Česká distribuční analyzoval akční letáky, které sedm největších řetězců zveřejnilo na začátku prosince. Společnost porovnala celkem 161 položek, které zahrnovaly základní suroviny na pečení cukroví.

„Z aktuálního průzkumu agentury STEM/MARK víme, že tištěné letáky sledují dvě třetiny Čechů a informují se tak o výhodných nabídkách obchodníků. Před vánočními svátky tyto informace přijdou o to více vhod, protože domácnosti nakupují nejen potraviny, ale také dárky. Prakticky každý si chce na Vánoce určitým způsobem dopřát, a zároveň přehnaně nezatížit rodinný rozpočet,“ dodává Jaroslav Staněk.

PSALI JSME:
Začíná nakupování vánočních dárků. Většina lidí je pořídí v e-shopech

Podle jiného průzkumu, který koncem listopadu na vzorku více než tisícovky lidí uskutečnila Generali Investments, zase vyplynulo, že vánoční svátky budou letos u většiny Čechů skromnější. Na dárcích chce totiž šetřit 60 procent obyvatel – a to zejména pro své příbuzné či přátele.

Výdaje za vánoční pohoštění omezí dvě třetiny lidí, šetřit plánují hlavně na silvestrovské oslavě či nákupu alkoholu mezi svátky. Na zimní dovolenou kvůli finanční situaci nevyrazí dokonce 70 procent Čechů.

„Na vině může být jak vysoká míra inflace, která výrazně zasahuje do rozpočtů domácností a aktuálně ji na sobě pociťuje 82 procent Čechů, tak obavy z vládního balíčku, kterého se obává dokonce 83 procent lidí,“ uvedl finanční ředitel Generali Investments Marek Beneš.

PSALI JSME:
Za vánoční stromky si připlatíme, nejvíce za vysoké v prémiové kvalitě

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB