Zabrzděné stavebnictví

V srpnu se tuzemská stavební výroba zvýšila meziměsíčně o dvě procenta, nicméně v meziročním vyjádření je o 0,2 procenta nižší. Tento měsíc byl příznivější pro pozemní výstavbu, avšak nelze si nevšimnout nižšího srovnávacího základu za červenec, k němuž se meziměsíční výsledek váže.
Negativní roli sehrávají i vysoké ceny stavebních materiálů, které přetrvávají navzdory faktu, že jejich výrobci musejí stále omezovat v důsledku nižší poptávky svoji produkci. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ve stavebnictví i nadále platí, že postrádá dodatečný impuls, který by mu pomohl na dráhu růstu. Hlavní brzdou zůstává nedostatek nových zakázek, zejména v případě soukromého sektoru, který se v časech stagnující ekonomiky do nové výstavby nijak nehrne.

Je to vidět jak na komerční výstavbě, tak i té bytové. Svoji negativní roli sehrávají i vysoké ceny stavebních materiálů, které přetrvávají navzdory faktu, že jejich výrobci musejí stále omezovat v důsledku nižší poptávky svoji produkci.

Počet nově stavěných bytů tentokrát propadl o 23,1 procenta a hlavní zásluhu na tom měla Praha a Středočeský kraj. Je vidět, že developeři stále šlapou na brzdu a omezují nové projekty i v regionech, které dlouhodobě strádaly nedostatečnou nabídkou bytů vedoucí k dřívějšímu prudkému růstu cen.

Developeři se nicméně chovají naprosto racionálně s ohledem na vývoj úrokových sazeb zdražujících výstavbu i financování nákupu ze strany spotřebitelů.

Omezování bytové výstavby bude dál snižovat nabídku nových bytů a brzdit propad cen nových nemovitostí na českém trhu. Zastavení výstavby komerčních nemovitostí bude působit obdobně.

Hlavní faktorem dalšího vývoje v celém odvětví proto bude mít veřejný sektor se svými zakázkami. Podle průzkumů stavební firmy zůstávají ohledně dalšího vývoje v odvětví spíše pesimistické. Za celý rok vykáže stavebnictví nejspíše pokles o necelá dvě procenta.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Pro koho chcete stavit? Mladí nemají ani na starý byt ze 70 let minulého století co se prodává za 4 miliony kč…..Těžko budou stavit nebo kupovat nový dům. A těch boháčů co kupují investiční nemovitosti tady v ČR stále ubývá. Jinde jsou totiž levnější…..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB