Centrální banka udusila českou ekonomiku. Na její experimenty doplatily domácnosti i firmy

Názor
Nižší spotřeba domácností, velký počet zaniklých firem, nedostupné bydlení. Úroková politika České národní banky (ČNB) zcela zadusila českou ekonomiku. Už od loňského jara drží základní úrokové sazby na nesmyslně vysokých hodnotách, což tvrdě dopadá na celé hospodářství.
Ekonomická data jasně prokazují, že současná úroková politika centrální banky škodí domácnostem, firmám i celé ekonomice, tvrdí Evžen Korec, šéf Ekospolu. Ilustrační foto: FAEI.cz

Kvůli tomu, že centrální banka zásadně zvýšila základní úrokové sazby, výrazně zdražily i komerční úvěry pro domácnosti i firmy. Ty jsou tak méně dostupné, což se promítá do nižší ekonomické aktivity. Jde o makroekonomický experiment centrálních bankéřů, který velice poškozuje domácnosti i firmy. Je proto nejvyšší čas, aby ČNB sazby výrazně snížila. Jen tak dojde k oživení ekonomiky.

Že je česká ekonomika v depresi, vidí každý. Dokazují to i oficiální statistiky. Česká ekonomika podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně klesla o 0,4 procenta.

Výrazně se na tom podílela snížená spotřeba českých domácností, která se snížila o 4,5 procenta. Domácnosti vyždímané vysokými cenami zboží i služeb šetří a utrácí výrazně méně než dřív. To samozřejmě dopadá na podnikatele a jejich příjmy. I oni se dostávají do velkých problémů.

PSALI JSME:
Reálná spotřeba na obyvatele se meziročně propadla o sedm procent

Podle analýzy společnosti CRIF – Czech Credit Bureau za prvních osm měsíců letošního roku v Česku zaniklo 10 543 firem, což je nejvíce za poslední čtyři roky. Rekordní byl z tohoto pohledu podle analýzy hlavně letošní srpen. Nejvíce krize zasáhla odvětví obchodu, peněžnictví a pojišťovnictví. Právě v nich ubylo nejvíce firem.

Kromě nižší poptávky způsobené šetřením spotřebitelů za to mohou i rekordně drahé firemní úvěry. Průměrná úroková sazba firemních úvěrů dosáhla na konci letošního prvního čtvrtletí téměř devítiprocentní hranice (8,92 procenta).

Tato sazba je tak nejvyšší od roku 2004, od kdy ČNB tyto statistiky zveřejňuje. Úrokové sazby firemních úvěrů se přitom v minulých letech stabilně držely v rozmezí dvou až tří procent. I v době největší finanční krize v letech 2007 až 2009 krátkodobě přesáhly pětiprocentní hranici. Byly tak stále o dost níže než nyní.

To vede k tomu, že firmy o půjčky přestávají mít zájem. Objem poskytnutých firemních úvěrů byl v letošním prvním pololetí nejnižší za poslední dvě dekády. Od začátku letošního roku do konce srpna klesl tento ukazatel meziročně o vysokých 35 procent.

PSALI JSME:
České firmy jsou opatrné, pokud jde o finanční závazky

To vede k tomu, že firmy odkládají investice, v případě už čerpaných a nyní zdražených úvěrů tyto vícenáklady promítají do cen zboží a služeb. I to je přímý důsledek nesmyslné úrokové politiky ČNB.

Nemohu nezmínit realitní trh, který se kvůli nezdravě vysokým úrokovým sazbám propadl na historická minima. Poptávka po nemovitostech v některých regionech v podstatě zamrzla, například pražský trh hlásil za loňský rok nejhorší prodejní čísla za posledních dvacet let.

Viník je jednoznačný: Drahé hypotéky, jejichž úrok se odvíjí od základních úrokových sazeb určovaných ČNB. Hypoteční sazby jsou letos trojnásobné oproti situaci před dvěma lety, splátka průměrné hypotéky vzrostla až o deset tisíc korun měsíčně.

Problémy tak mají i stovky tisíc domácností, které musely za těchto podmínek refinancovat. Ročně jen za splátky hypotéky zaplatí o více než sto tisíc korun více.

PSALI JSME:
Na hypotéku má jen hrstka Čechů. Sazby dolů lezou bídně

Drahé hypotéky odrazují i kupující, kteří chtějí svoje bydlení financovat právě prostřednictvím hypotečního úvěru. Takových byla jen na pražském trhu nových bytů dlouhodobě polovina. Aktuálně nové byty ale kupují prakticky jen lidé, kteří mají vlastní peníze. Hypotéky se kvůli politice ČNB staly nedostupnými i pro střední třídu.

Ekonomická data jasně prokazují, že současná úroková politika centrální banky škodí domácnostem, firmám i celé ekonomice. Ostatně už čtyři členové bankovní rady ČNB na posledním jednání připustili určitou korekci základních úrokových sazeb směrem dolů.

To je jistě dobrá zpráva. Jen místo drobné korekce je na místě jejich výrazné snížení. Čím déle drží ČNB základní úrokové sazby na těchto hodnotách, tím hůře se z toho bude celá česká ekonomika vzpamatovávat.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB může za měsíc snížit svůj základní úrok

Zavřít reklamu ×
  1. 4,5 % se jen přesunula na sever přes hranice.
    Výhoda volného obchodu,.
    Zpočátku jen ve zboží a postupně se presunuje i ve službách.
    To je jak za komunistů.
    Ředitelem je zasloužily zámečník a pak to pidle toho vypadá.

  2. Souhlasim s Frantovym nazorem. Rekl bych dokonce ze instituce jako je „Narodni Banka“ byva pro ekonomiku statu spise skodliva. Prikladem muze byt jedna z nejsilnejsich ekonomik sveta. – USA. Pote co urcita skupina lidi zalozila v roce 1924 FEDERAL RESERVE SYSTEM. Nadmerna regulace muze byt skodliva pro pruzny chod ekonomiky statu.

      • Diagnózu si radši nechte stanovit pro sebe. Kdo zadusil ekonomiku? ČNB. Kdo dosadil gaunera, pardon, guvernéra ČNB? Babiš se Zemanem. Bohouš má stoprocentní pravdu.

        • Gauner guvernér ČNB? Po válce je každý generál, můžeto to vzít vy a uvidíme, kam to dodáhnete.

      • Tak ale guvernérem ČNB je bývalý Babišuv zaměstnanec a chránenec, který tuto politiku prosazuje. Takže to v podstatě jeho vina je.

  3. myslím, že to je jeden z momentů kdy pan Babiš (jím dosazený člověk) výrazně poškozuje stát, čili nás všechny. Ten člověk je morální zrůda která rozumí jenom síle. jeho dlouhé prsty v kauzách Druchema, Lovosice, Bečva, Kostelecké uzeniny, Mrázek, Gros, Zeman, Klaus a pod. mnohé říkají.

    • ČNB jen hasí to co způsobila současná vláda a její neschopnost v energetické krizi. Babiš byl nejlepší premiér a Michl je člověk na svém místě. Fiala je nejneschopnější premiér a ostuda profesorů a důsledky této hrůzovlády nás všechny bude stát hodně na hodně dlouho.

      • Nechápu proč by si měli furt všichni půjčovat a pak splácet jak blbove do konce života,jen aby se tyto firmy plus na ně navazane nazraly.

  4. Měnová reforma právě probíhá. Tohle je cesta, jak zbavit domácnosti a menší firmy „přebytečných“ peněz a udělat z nich zase ty myši běhající v kolečku od nevidím do nevidím.

  5. Tak ono horekovani nad vysokou sazbou ze strany predniho developera neni nestranne. Je tezke najit kupce na byt za 150k za m2, takze developer zretelne potrebuje nizkou sazbu, aby si dalsi zoufalci koupili byt za predrazene ceny. Druha moznost je ze by si developeri jako pan Korec snizili marze u novych bytu a pak by i urok 6 procent nebyl problem. Jinak vetsina CZ prumyslu si pujcuje v EUR, protoze i jejich zakaznici jsou EUR zony. CNB drzela sazby naopak nesmyslne nizko vzhledem k vysi inflace a docilila obrovskeho znehodnoceni uspor obyvatelstva. Ale to pana Korce nezajima zjevne.

    • Hodně taky ekonomických expertů to vidí úplně opačně než autor. Obyčejný člověk se nestačí divit.

  6. Přestal jsem číst, když mi pan Korec předestřel, že centrální banka poškodila ekonomiku zvyšováním sazeb a proto by je měla snížit.
    Myslím, že podobné bláboly byly vyvráceny už i na tomto serveru.
    Každý dobrý ekonom ví, že centrální banka poškozuje ekonomiku vždy. Ať už snižuje nebo zvyšuje nebo nechává sazby jak jsou.

  7. Může být článek od majitele byznysu přímo závislého na úrokových sazbách objektivní? Zjevně nepochopil, že restriktivní monetární politika má za cíl snížit množství peněz v ekonomice a utlumit inflaci. K čemu nám bude dvou nebo tří procentní růst když peníze ztratí 15 procent své hodnoty? Ale chápu, že pana Korce zajímá hlavně jeho byznys.

  8. Nejvíce poškozují ekonomiku katastrofálně nízké platy. Lidi zaplatí inkaso,nájem a potraviny…Většině pak nic nezbude na další utrácení. Už kolem roku 2000 byl nějaký pan Klaus tázán proč tu máme platy tak nízké,když pracujeme pro Německo. Nebyl schopen odpovědět. Pokud občané nic nekupují tak ekonomika nemůže růst.

    • Nic jako nízké nebo vysoké platy objektivně neexistuje. Každý to vnímá jinak. Zaměstnavatelům se budou zdát katastrofálně vysoké.

    • Klaus nebyl ochoten odpovědět, nikoliv schopen. Náprava nastane až ČNB bude skutečně česká, ne jako nyní, kdy je pokladničkou Anglické banky.

  9. To jsou pořád jen ubohé žvásty a lži pokud by centrální banka nezavedla úrokovou politiku České národní banky (ČNB) zcela zadusila českou ekonomiku. Už od loňského jara drží základní úrokové sazby na nesmyslně vysokých hodnotách, což tvrdě dopadá na celé hospodářství. Ale tento chytrolín zapomíná že milionům občanům by se znehodnotily veškeré vklady co si za celý život našetřily ,stejně by bylo nutno zvýšit sazby dopadlo by to jako v USA kdy lidé nebyli schopni splácet půjčky a domy byly na prodej. Celá situace je úplně jinde vlivem vysokých cen energií které způsobila zlodějská filaova vláda došlo k vysoké inflaci pomalu největší ve světě

    • A jakou alternativu nabízí Bábiš? Sanovat jeho rozhodnutí se mi už podruhé nechce. Je to jenom populista, který si 8 let dělal ze státního rozpočtu permanentní předvolební kampaň. Špatně bylo za Bábiše, který kradl, krade a bude krást, jenom pro sebe. Teď se mám neskutečně lépe než před tím. Mě stačil experiment s Vítem Bártou a jeho rozhodnutím zastavit přípravu staveb. Tyto důsledky vidíme dodnes. Nevím, jak si mohli lidé myslet, že nějakej slovenskej zkorumpovanej Hejl nám bude tady všechno řídit. Ten je už za zenitem. Svoje ukázal a skončil. Nazdar.

  10. Autor – generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol by při svém vzdělání měl chápat proč ČNB zvedla úrokové sazby. Měli a ještě máme v ČR inflaci, která je tragicky vysoká. A tento nástroj zafungoval, což je vidět například na snižování cen bytů. Konečně! Růst bytů se za posledních 10 let utrhl ze řetězu. Takže těm, co peníze nemají a chtějí vše na dluh, tak jim zásah ČNB nepomůže, ale těm co je mají naopak usnadní nákup bytu.
    A co se týká tématu – že firmy odkládají investice kvůli drahému úvěru….zdravé firmy si na své investice vydělají samy. A pokud si firma neumí vydělat, tak by ani neměla dostat úvěr.
    A že letos zaniklo tolik a tolik firem. Tuhle větu napíše každý rok někdo už nejmíň 20 let. Prostě každý rok budou zanikat v vznikat firmy. Je to jako když opadává listí…ale na jaře zase nové naroste. Možná buďme rádi. Firmy u kterých to z různých důvodů nefungovalo zmizí a udělají prostor pro nové. To má být špatně? Něco snad na trhu chybí kvůli zaniklé firmě? Všechno co potřebuju tak koupit jde…jo chvilku byl problém s AdBlue.
    A ještě si to vemte pane generální z druhé strany – z pohledu lidí a firem které nežijí na dluh ale naopak mají našetřeno…třeba na stáří – jak se pořád doporučuje. Těm sežrala inflace za poslední dobu třetinu hodnoty. Tito zodpovědní si nezaslouží aby je ČNB ochránila před znehodnocením jejich zajištění na stáří například penzijního spoření? Podle mě ano. Ale ti byli právě nastavením nízké úrokové sazby poškozeni. Je to až demotivační dnes říkat dětem – šetři si na stáří ať máš za 25 let 3 miliony, když si za ně pak za těch 25 let koupí třeba jen novou pračku.
    Takže pane generální ve vašem Ekospolu podnikejte, vydělávejte, ze zisku zaplaťte daně a potom budete mít na vaše investice.

  11. ČNB a to píši od počátku zvyšování zakladni úrokové sazby, českou ekonomiku poškodila skoro fatálním způsobem. Místo aby s inflaci bojovala tak, že by základní rok byl max 3,5%, sáhla k masivnímu znehodnocení úspor obyvatel a k destrukci průmyslu a zemědělství. Je to nechutnost, a rozhodně mezi vedením středních firem nejsem sám, kdo si to myslíme. Patrik (120 zamestnancu, obraz 350 mil Kč).

  12. autora pustili z blázince nebo je placený nějakou předluženou korporací?opak je pravdou nesmyslně nízké úroky (vzhledem k výšce inflace) na jedné straně okrádají střadatele na druhé uměle udržují předlužené zombie firmy. při lonské inflaci měla být sazba ne 7 ale 12 nebo i 15 %..na což neměla bohužel čnb koule. čas vyhlásit že sazba musí být vždy nad inflací

  13. Eura investovat? To bychom museli žít jinde, kde neplatí vágní beztrestná výmluva: „Pouze špatný investiční záměr“.

  14. Inflace je stále příliš vysoká. S nízkými úrokovými mírami by byla mnohem vyšší. Je třeba počítat i s jejím dalším zvýšením, které od nového roku vyvolá Fialův proinflační balíček. Dokud nehrozí vysoká nezaměstnanost, není nutné úrokové míry snižovat.

    Ceny nemovitostí jsou nesmyslně přepálené. Bylo by více než vhodné ještě zakleknout na nemovitostní fondy a pořádně zdanit obytné nemovitosti vlastněné firmami, aby ceny nemovitostí klesly. Potřebujeme dostupné vlastní bydlení, ne inflací dotovat dlužníky, kteří pomohli ceny nemovitostí nafouknout.

  15. Úroková sazba měla být od loňského jara nejméně 30%, aby aspoň částečně doháněla obří inflaci. Michl okradl české střádaly o stamiliardy a bohatým zajistil nemravně levné úvěry a hypotéky, které jim zaplatili právě drobní střádalové. Za to by měl jít sedět.

    • Tahle věta:
      …..Michl okradl české střádaly o stamiliardy a bohatým zajistil nemravně levné úvěry a hypotéky, které jim zaplatili právě drobní střádalové……
      je do písmene pravda. Skvěle shrnuto. Ta by se měla připomínat.

  16. Zvyšování úrokových sazeb má více příčin, ty hlavní, které jsou spojeny s prudkým růstem ekonomiky ale nenastaly. Vedlejším důvodem vedoucím k růstu sazeb byla zřejmě importovaná inflace zdraženými energiemi. Tento krok CB ovšem nemá na růst energií větší než okrajový vliv.

  17. Úvěr je násobně dráž zaplacená neochota počkat, nemít vše hned a našetřit si. Úrok jsou peníze nekryté hodnotou (pokud nebereme okamžitou možnost něco mít) a jako takový je hnací silou inflace. A ta je požíračem hodnoty peněz a naháněčem spotřebitelů do dalších úvěrů. Báječné perpetum mobile kapitalizmu. A čím rychleji se točí, tím víc bohatí bohatnou a ostatní chudnou. Proto se tomuto lkavému článku není co divit.

    • Ano, je to neochota lidí počkat (neodložená spotřeba). To bylo to konzumní lákadlo kapitalismu, na které se lidé těšili v 1989. Ale bohužel, ti co chtějí odložit spotřebu, na to doplácejí kolektivně díky vládám a národním bankám. Zaprvé, základní úrokové sazby národních bank by měly být rovny inflaci. Zadruhé, vklady u bank by se měly řídit stejnými pravidly, tj. úroky střadatelů by minimálně pokryly inflaci. Pak by se totiž inflace nevyplatila. Jenže teď je řízená inflace dogma, byť mnoho předních ekonomů a investorů říká, že je to nesmysl a nemáme se bát deflace.

    • To co píšete, nedává vůbec žádný smysl. Ano – úvěr je násobně dráž zaplacená neochota počkat. Nicméně úrok – to je odměna za to, že někdo neochotný čekat – dostane hned a ne nějaký požírač hodnoty. Tohle – hodnotu vyrábí v podobě půjčených peněz někým, kdo dále – peníze generuje (firma co si vezme úvěr). V té chvíli – by úrok měla být hodnota nad to, co jsme vydělali. Protože útratou očekáváme odpovídající hodnotu. Vše ostatní – je okrádání. Ale vyrobit něco – vygenerovat hodnotu (třeba svojí prací) a zarás oddálení získání ocenění (uložením peněz třeba v bance) co rozhodně nikdy nemohu dělat – je požírat jakoukoliv hodnotu. Ne, ta je přesným opakem toho co jste napsal. Hezký den

      • Ještě je to malinko matoucí, příklad. Já odvedu 8 hodin práce? Za to – si zasloužím odměnu. Tu dostanu v podobě peněz. Já si buď něco rovnou za ty peníze koupím – to je odměna za moji práci. Nebo peníze odložím – odložím svou spotřebu, za to bych měl být odměněn (úrok) a tu odměnu platí, kdo naopak ještě nepracoval – ale už chce něco vlastnit, dostat odměnu (úvěr). Absolutně nechápu – kde tady co a jak by mělo ničit hodnotu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Slabý březen v českém průmyslu

Březnové výsledky českého průmyslu jsou jednoznačně slabé, ale vlastně ne překvapivé. O špatné kondici našeho největšího odvětví už řadu měsíců napovídaly indexy nákupních manažerů i ukazatele důvěry. Základní …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB