Pokles HDP: Spotřebitelé zůstávají ve svých nákupech a výdajích opatrní

Analýza
Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí vykázala výraznější pokles hrubého domácího produktu (HDP), než naznačoval předběžný údaj, jenž byl již sám o sobě nepříjemným překvapením. Mezikvartální pokles HDP dle detailních zpřesněných údajů Českého statistického úřadu činil 0,5 procenta, meziroční pokles činil 0,7 procenta.
Skutečný vývoj spotřeby domácností naznačuje, že tuzemští spotřebitelé zůstávají ve svých nákupech a výdajích spíše opatrní. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Předběžným údaj zveřejněný koncem října hlásil mezikvartální pokles HDP 0,3 procenta a meziroční pokles o 0,6 procenta. Struktura HDP hlásí, že se spotřeba domácností ve třetím čtvrtletí vrátila k mezikvartálnímu poklesu: Ten byl sice mírný, i tak jde ale o signál, že spotřeba domácností nepředstavuje pro českou ekonomiku inflační riziko.

Spotřeba domácností stále klesá i v meziročním vyjádření, meziroční pokles spotřeby domácností se ale díky slabé srovnávací základně v letošním třetím čtvrtletí dále zmírnil. Dobrou zprávou je, že mezikvartální výkon HDP ze letošní druhé čtvrtletí byl revidován z původně hlášené stagnace na mírný růst 0,1 procenta, i tak je ale zřejmé, že česká ekonomika letos směřuje k celoročnímu poklesu HDP.

Zpřesněný údaj o HDP za letošní třetí čtvrtletí hlásí, že česká ekonomika mezikvartálně klesla o 0,5 procenta a meziroční pokles HDP se prohloubil na 0,7 procenta. Česká národní banka (ČNB) ve své prognóze z počátku listopadu odhadovala pro letošní třetí kvartál mezičtvrtletní pokles HDP o 0,2 procenta.

PSALI JSME:
Česká ekonomika po revizi odhadu HDP klesla ve třetím čtvrtletí výrazněji

V meziročním vyjádření vykázal HDP v letošním třetím čtvrtletí pokles o 0,7 procenta, když v prvním i druhém čtvrtletí byl vykázán meziroční pokles HDP shodně o 0,4 procenta. Struktura HDP ukazuje, že se v letošním třetím čtvrtletí vrátila k mezičtvrtletnímu poklesu spotřeba domácností, o 0,3 procenta. V meziročním vyjádření se pokles spotřeby domácností zmírnil ze čtyř procent na 2,3 procenta.

Meziroční pokles spotřeby domácností o 2,3 procenta se shoduje s prognózou ČNB zveřejněnou na počátku listopadu. Spotřeba domácností by se obecně měla oživovat s tím, jak klesá inflace, což má příznivý dopad na reálné příjmy domácností. Skutečný vývoj spotřeby domácností ale naznačuje, že tuzemští spotřebitelé zůstávají ve svých nákupech a výdajích spíše opatrní.

Obecně lze říct, že vývoj spotřeby domácností zatím nepotvrzuje obavu, že by z této strany hrozila české ekonomice inflační rizika. Nepříznivý vliv na mezikvartální výkon české ekonomiky měla ve třetím čtvrtletí také hrubá tvorba fixního kapitálu (tj. investiční výdaje, pozn. aut.) a především vývoj zásob.

Spotřeba vlády rostla a zahraniční obchod (čisté exporty) měl ve třetím čtvrtletí na celkový výkon HDP mírně negativní dopad. Na straně tvorby HDP měl nepříznivý vliv na mezikvartální výkon české ekonomiky průmysl, zemědělství i stavebnictví, a také řada odvětví sektoru služeb včetně obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství.

PSALI JSME:
Ještě výraznější propad české ekonomiky

Velmi podobné konstatování ohledně negativního vlivu na straně tvorby HDP platí pro vyjmenované sektory české ekonomiky také v meziročním vyjádření. Zpřesněný údaj o výkonu HDP za letošní třetí čtvrtletí potvrzuje, že česká ekonomika letos směřuje k celoročnímu poklesu HDP.

I pokud se HDP v letošním závěrečném čtvrtletí vrátí k mezikvartálnímu růstu, tak celoroční pokles HDP bude letos činit zhruba 0,3 či 0,4 procenta. Pro rok 2024 zatím počítáme s růstem HDP mírně pod úrovní dvou procent, tahounem by mělo být oživení spotřeby domácností.

Náš aktuální odhad růstu české ekonomiky pro rok 2024 činí 1,8 procenta, nepříznivé riziko nicméně může představovat dění v našem okolí, zejména případná realizace scénáře slabšího výkonu německé ekonomiky.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká ekonomika je ještě závažněji nemocná, než se dosud myslelo

Zavřít reklamu ×
  1. A co jste čekali ?? Ceny rostou tak rychle že když to přeženu tak mezi vložením do košiku a zaplacením u pokladny už jsou navyšeny. Ještě že to mám do Německa a Polska tak blízko ……v česku kupuji jen to nejnutnější !

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Praha opět mezi nejbohatšími regiony EU

Podle dat Eurostatu zveřejněných v tomto týdnu se Praha v roce 2022 umístila na 4. místě podle hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele v rámci řebříčku regionů Evropské unie. Tato čerstvá data jsou alespoň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB