Třetina teď Čechů lituje, že neinvestovala, když mohla

Průzkum
Více než třetina dospělé populace (35 %) si uvědomuje, že měla investovat své přebytečné prostředky, když mohla, ale neudělala to. Češi také stále považují nemovitost za nejlepší životní investici a hlavní bariérou v investování zůstává obava ze souvisejících rizik.
Je to velký paradox. Lidé se bojí investovat a současně se přibližně 60 procent respondentů nevěnuje svým úsporám a investicím ani hodinu za měsíc. Ilustrační foto: Pixabay.com

Vyplývá to z průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) uskutečnila agentura Perfect Crowd. Redakce FAEI.cz má výsledky průzkumu, který byl proveden na reprezentativním vzorku tuzemské populace, k dispozici.

Celých 29 procent respondentů se shodlo, že nejlepší investicí v jejich životě byla ta do nemovitosti. Není se co divit, vývoj cen nemovitostí za poslední dekády byl pro investory velice příznivý. Kdo si pořídil například byt v devadesátých letech během vln privatizace bytových fondů, nebo i před deseti lety, může dnes shledat, že by vlastně při dnešních cenách na svůj byt nedosáhl.

Dalších 17 procent uvedlo jako nejlepší investici rodinu, vztahy a děti. Nejhorší investicí z nabídnutých jsou pak naopak vztahy, které zkrachovaly. Výběr životního partnera tak překvapivě ukazuje být zásadním investičním rozhodnutím. Více než čtvrtina si žádnou dobrou investici sami od sebe nevybaví, což odráží fakt, že Češi si ještě ne zcela zvykli investovat.

PSALI JSME:
Češi často trpí předsudky, že investování je pouze pro bohaté

Podíl respondentů, kteří aktuálně investují, stoupl v meziročním srovnání o dvě procenta na 39 procent, což je velmi pozvolný vzestup. Češi zůstávají nadále velmi opatrní. Velký potenciál nicméně AKAT ČR spatřuje v mladé generaci, která uvádí, že sice zatím nemají s investováním zkušenosti, ale zvažují s investováním začít (35 % respondentů ve věku 18-26 let, pozn. red.).

Obecně investují především muži, lidé s vyššími příjmy a lidé s vyšším vzděláním. Muže na investicích může lákat i jistá míra rizika. Ženy se typicky spíše věnují spoření než investování. Podle očekávání investují lidé s vyššími příjmy, které generují dostatečné úspory důležité k investování. S investicemi mají větší zkušenost vzdělaní lidé, což je částečně způsobeno vyššími příjmy.

Pro většinu investujících respondentů (51 %) je důvodem k investování zhodnocení volných finančních prostředků a hlavním spouštěčem zájmu o investice jsou peníze navíc. Zároveň ale řada respondentů sice má dostatek volných prostředků, a přesto neinvestuje – celých 35 procent dospělé populace uvádí, že litují, že neinvestovali své přebytečné prostředky, když mohli.

PSALI JSME:
Investice: Dvě třetiny Čechů nemají ochotu riskovat

Celých 41 procent respondentů uvádí jako investiční cíl zajištění se na stáří a 35 procent udržení aktivního životního stylu i ve vyšším věku. Uvědomují si, že stát se o nás v důchodu nepostará a je to na nich, aby se zasadili o udržení životní úrovně i v důchodu.

Stále velká část lidí má z investování strach. Ani generování dostatečných úspor nemusí vést k tomu, že respondenti investují – nedostatek prostředků je v pořadí až třetí bariérou (30 %).  Ve skutečnosti se respondenti hlavně bojí podvodů (43 %) a investičního rizika (42 %). Obava z podvodů meziročně stoupla o celých dese procent, čemuž napomohly i medializované kauzy podvodných fondů.

Je to velký paradox. Lidé se bojí investovat a současně se přibližně 60 procent respondentů nevěnuje svým úsporám a investicím ani hodinu za měsíc. „Stále jsme se nenaučili se investicemi kontinuálně zabývat. A protože se nezajímáme a nevzděláváme, roztáčí se bludný kruh nedůvěry: O investice se nezajímáme, nerozumíme jim, a snadno naletíme podvodníkům,“ upozornil Martin Řezáč, předseda AKAT ČR.

PSALI JSME:
Jak při investování nenaletět?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rakovina plic zabije 85 procent pacientů, jejich šance se ale zvyšuje

Analýza
Každý rok onemocní v Česku rakovinou plic okolo šesti tisíc lidí, přičemž 85 procent z nich dříve nebo později této chorobě podlehne. I tak se díky rozvoji moderní medicíny vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení kvalitního života neustále zlepšují. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když specialisté některé moderní trendy představovali.