Co zajímá policii v zahraničí?

Jedete k moři autem, nebo se chystáte po vlastní ose na eurovíkend? Hned za hranicemi vám hrozí setkání s místní dopravní policií. Možná si říkáte, že když pojedete opatrně a budete dodržovat předpisy, riziku pokuty se vyhnete. Nemusí to stačit, když se budete držet pouze navyklých českých pravidel.
Při kontaktu s dopravní policií v zahraničí platí, že požívá a vyžaduje větší autoritu než u nás, takže výmluvy či diskuse nepomohou, spíše naopak. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Některé dopravní předpisy platí jednotně ve všech zemích EU – např. je povinné mít při jízdě zapnuté bezpečnostní pásy a zakázáno při řízení telefonovat bez hands-free.

Naopak rozdíly jsou v povoleném množství alkoholu v krvi řidiče (často půl promile, pozn. aut.), povinnosti svítit ve dne i limitech povolené rychlosti na jednotlivých typech silnic pro různá vozidla.

Doma se neschováte

Dlouho už také neplatí, že před trestem za přestupkem spáchaným v zahraničí se dá beztrestně ujet domů. Díky sdíleným registrům si vás najde pokuta (obvykle „mastnější“ než u nás), či dokonce předvolání k soudu i z jiné země EU.

Při kontaktu s dopravní policií platí, že požívá a vyžaduje větší autoritu než u nás, takže výmluvy či diskuse nepomohou, spíše naopak.

Abyste se podobným nepříjemným překvapením vyhnuli, vyplatí se před cestou do ciziny podrobně nastudovat tamní dopravní předpisy, požadavky na vybavení vozu i ceny poplatků za užívání komunikací.

Např. při cestě k Jadranu podražily dálniční známky v prakticky všech zemích. Nabízíme vám několik informací, které mohou pomoci při prázdninové cestě k sousedům a nejbližšímu moři.

Slovensko: vyšší pokuty

Na dopravní legislativě je poznat, že se vyvíjela podobně jako naše, takže zde platí podobná pravidla a omezení, včetně nulové tolerance alkoholu za volantem. Jen zdejší pokuty jsou o poznání vyšší než u nás.

Rakousko: zákaz filmování

Ve vozidle s dětmi do 18 let se nesmí kouřit. Děti do 150 cm a 14 let mohou sice sedět na předním sedadle, ale jen v zádržném systému. Dokud nebude vozidlo odpovídajícím dětským zádržným systémem vybaveno, policie může další jízdu zakázat. Tolerance alkoholu je 0,5 promile.

Mimo obec je povolená rychlost 100 km/h, omezení dopravními značkami jsou často kontrolovaná.

Dálniční známku koupíte už na hraničních čerpacích stanicích, při nákupu on-line však pro soukromé osoby nezačíná oplatit prakticky ihned, jako u nás, ale až 18. den. Řešením je při nákupu zaškrtnout, že jste podnikatel.

Zcela zakázáno je pořizování kamerového záznamu za jízdy, telefonování je řidičům povoleno jen se sluchátky certifikovanými výrobcem telefonu, nebo prostřednictvím originálního palubního systému.

Německo: trestaná agresivita

Výstražný trojúhelník je povinný jen pro vozy registrované v Německu, lékárnička pro všechny vozy. Tolerance alkoholu je 0,5 promile.

Pokud jsou všechny pásy i autosedačky na zadních sedadlech obsazeny, malé děti mohou být výjimečně přepravovány i bez zádržného systému. Všechny automobily s přívěsem mají povolenou maximální rychlost 80 km/h.

Tamní policie především na dálnici pozorně hlídá dodržování bezpečné vzdálenosti i ohleduplnost a slušnost řidičů. Agresivní jízda může být posouzena jako trestný čin.

Nahlašuje se jakákoli nehoda, a to i na parkovišti. Pokutováno je zastavení vozidla na dálnici, včetně nouzového.

Pokud je viditelnost horší než 50 metrů, snižuje se maximální povolená rychlost na 50 km/h.

Celodenní svícení je povinné pouze pro motocykly, pro auta jen doporučené. Na některých úsecích dálnice je maximální rychlost 130 km/h pouze doporučená, mimo obec je 100 km/h.

Do největších měst je regulován vjezd starších vozidel. Nálepky vázané na registrační značku, které vjezd umožňují, lze zakoupit také v ČR.

Polsko: volné kempování

K povinné výbavě vozu patří nejen trojúhelník, ale i hasicí přístroj (pro vozy registrované v Polsku), zatímco lékárnička je pouze doporučená.

Denní svícení je povinné po celý rok a mimo chráněná území lze kempovat v přírodě prakticky bez omezení.

Na dálnici je maximální povolená rychlost 140 km/h, tolerance alkoholu 0,2 promile. Platí povinnost přivolat policii v případě podezření, že některý z účastníků provozu spáchal trestný čin.

Slovinsko: náhradní žárovky

K povinné výbavě vozu patří náhradní sada žárovek a pojistek i lékárnička. V případě tažení přívěsu musíte mít dva výstražné trojúhelníky. Hasicí přístroj je povinný jen pro řidiče autobusů a náklaďáků.

Chorvatsko: vesta pro motorkáře

K povinné výbavě aut patří lékárnička, sada náhradních žárovek, tažné lano a rezervní pneumatika.

Použití reflexní vesty při poruše je povinné i pro motocyklisty. Tolerance alkoholu je půl promile.

Itálie: pásy pro mazlíčky

Při přepravě dětí a těhotných žen platí zákaz kouření, bezpečnostními pásy musejí být připoutáni i domácí mazlíčci. Pro osobní obytné vozy je povinné užití reflexní desky na nosič bicyklů.

Policie se volá ke každé nehodě, je zakázáno blikání na ostatní vozy a omezeno použití zimních gum od 15. dubna do 15 října.

Denní svícení je povinné celoročně mimo obec, pro motocykly vždy. Tolerance alkoholu 0,5 promile.

Ostatní: náhradní brýle

Pokud máte povinnost řídit pouze s brýlemi, na cestě po Španělsku a Švýcarsku se musíte prokázat i náhradními.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 5
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Ho Honzas

  S tou autokamerou v Rakousku je to hloupost. Jistá omezení tam jsou ale plošně zakázána to není.

  • Jo Josef

   Musím se smát ,v Německu pokutují zastavení i nouzové ,když vám zhasne motor ????Tam jsou buzeranti,a težcí.V Rakousku nesmíte kouřit v autě ,jak to chtějí dokazovat ,proboha ,to je na Bohnice .

 2. Pe Petr

  Češi jsou v Evropě „ohromně“ oblíbení. Jezdit na českých značkách po Evropě je docela odvaha. Hlavně v Rakousku a Německu…..Známý jezdí kamionem s holandskou značkou a nikdo si ho ani nevšimne.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB