Zeptejte se na mzdu svého kolegy a pak to řekněte všem. V kanceláři bude veselo

Názor
Čím dále častěji čtu o nějaké regulaci EU, kterou buď nechápu, nebo ji dokonce považuji za od základu nezdravou. Například ministerstvo práce a sociálních věcí nyní chce na základě regulace EU donutit soukromé firmy k tomu, aby lidem sdělovaly, jakou mzdu má jejich kolega.
Nová unijní regulace vychází z toho, že za stejnou práci má být stejná odměna, což zní férově. V praxi je to ale naivní řešení, protože nejsme stejní a neodvádíme stejný výkon. Ilustrační foto: Depositphotos.com

To je úplně šílený nápad. Máme zde trh práce, kterému chybí lidé a zaměstnanci si mohou diktovat podmínky. My jim teď dáme ještě další nástroj, aby si řekli o větší mzdu, ačkoli firmě více nepřinesou. Když firmy přestávají být konkurenceschopné, představuje to pro zaměstnavatele obrovský průšvih.

Řada věcí se u nás vyráběla kvůli dobré kvalitě a rozumné ceně, jenže teď bude práce příliš drahá. Trh se tím nevrátí do rovnováhy přirozeně, ale uměle administrativně. My přitom potřebujeme platy a mzdy zvyšovat vyšší produktivitou, nikoli byrokracií. Toto netržní řešení se někde musí odrazit.

Regulace vychází z toho, že za stejnou práci má být stejná odměna, což zní férově. V praxi je to ale naivní řešení, protože nejsme stejní a neodvádíme stejný výkon. Tento navrhovaný systém ušlape snaživé.

To, že se někdo snaží, se neprojeví v jeho mzdě, protože by to mohlo pobouřit jeho kolegu, který sice tolik práce neodvedl, ale peněz chce mít stejně, přičemž samotná firma na dva drahé zaměstnance nemá.

PSALI JSME:
Berete plat, nebo mzdu? Anebo to neřešíte?

Aby firma tuto dotazovací šikanu přežila, bude muset najmout nové experty, kteří budou zaměstnancům sdělovat, proč mají v souladu se zákonem nižší mzdu než kolega. To je další přítěž pro firmu. Jsem docela zvědav, kolik lidí kvůli tomu budou muset zaměstnat velké banky a kolik je to ve výsledku bude stát.

To je přesně ta věc, před kterou dlouhodobě varuji. Politici neustále hází podnikatelům klacky pod nohy novou a zbytečnou byrokracií. Nelze se divit, že české firmy odcházejí podnikat třeba do Indie. Stát zase strká prsty do něčeho, do čeho mu nic není. Výsledkem je větší prorůstání vládní byrokracie s ekonomikou, jako by to snad byl nějaký přínos.

Odměna pochopitelně není dána tím, kolik máme škol a kolika jazyky mluvíme. Firmy odměňují podle přínosu, takže na vysokou mzdu neexistuje žádný nárok. Mzda je vždy o dohodě, která musí být zajímavá a přínosná pro obě strany.

Tady se ale vytváří progresivní mechanismus, že mzda musí být dobrá hlavně pro zaměstnance, pro zaměstnavatele už nikoliv. To je naprosto netržní a člověk se musí ptát, jak někdo na něco, tak komunistického přišel. Za takovou legislativu by se nemuseli stydět ani nejlevicovější piráti.

EU mi přijde schizofrenní. Na jednu stranu dbá o našeho blaho, když hájí naši anonymitu skrze GDPR, což je podle mě jen zbytečná byrokracie a přínosné to není, ale na druhou stranu chce zveřejnit něco tak soukromého, jako je mzda. To jde proti sobě. Teď zbývá snad už jen povinné zveřejňování lékařských zpráv.

PSALI JSME:
Lékař musí pacienta seznámit se záznamy o něm

Nejšílenější je to, že se zaměstnanec bude moci domáhat svých práv i zpětně. Takže když zjistí, že kolega bral po tři roky o pět tisíce více než on, firma mu musí doplatit 180 tisíc Kč, aby mu vykompenzovala tuto nespravedlnost.

Zajímavé je i to, že v inzerátech bude muset zaměstnavatel uvádět jasnou mzdu. To zní opět hezky, ale je třeba se nad tím znovu zamyslet. Hledáte člověka za jasně danou částku a najednou se vám ozve expert, o němž jste si ani netroufli uvažovat a byl by ohromným přínosem pro firmu. Dáte mu původně nabízenou mzdu, nebo mu budete chtít dát vyšší odměnu?

Chápu, že legislativa byla vymyšlena proto, aby sjednotila mzdy mužů a žen a aby nikoho nenapadlo dělat mezi zaměstnanci rozdíly. To je ale špatné řešení. Muži a ženy na mnoha pozicích nepřinášejí firmě takový přínos, aby mohla dát všem stejně. Proč bojujeme proti gender pay gapu udavačstvím, a ne přínosem pro firmu?

Navíc v některých odvětvích, jako je IT, tolik žen nepracuje. Ženy naopak velmi často pracují třeba jako sestry v nemocnici, kde jsou platy či mzdy mnohem nižší. Přirozeně tak vznikají rozdíly mezi muži a ženami, což ale není nic zlého. Není to něco, s čím je třeba bojovat tímto způsobem. Pracovní nadšení zvýšíme, když budeme vědět, že ti, co se nesnaží, berou stejně jako snaživí?

PSALI JSME:
Ženy berou míň než muži. Výše rozdílu možná bude zveřejňována povinně

Výsledkem toho, že budu vědět, kolik bere kolega, bude jen naštvání mnoha lidí, až jim někdo řekne, že mají kratší praxi než kolega, který přitom vlastně nic nedělá. Bude to mrzení, až se někdo dozví, že už ztrácí tempo nebo je už starý.

To jsou věci, které nechceme slyšet. Připomíná mi to situaci Mela Gibsona, který v jednom oblíbeném filmu slyšel, co si ženy myslí. Na první pohled je to určitě skvělá schopnost. Hrdina ale brzy dojde ke zjištění, že je to vlastně spíš peklo. Myslím, že s touto nesmyslnou regulací apelující na závist to bude podobné.

Zdá se mi, že firmy v poslední době málo bojují o svůj prostor na světě. Nechají schválit kdejakou hloupost, která jde zjevně proti jejich zájmu. Kde jsou ti lobbisté z různých svazů a asociací? Pokud firmy nebudou bojovat, budou se jednoho dne divit, až ve společnosti zavládnou zaměstnanci, protože je to tak údajně spravedlivé.

Zajímavé je, že nelze vše házet na EU, která po nás mnohdy tak brutální zásahy do tržní ekonomiky ani nepožadovala. To jen my jsme zase papežštější než papež. Proč? Při stávající zběsilé regulaci budou buď všichni z ČR utíkat, nebo se budou snažit ještě více využívat roboty a umělou inteligenci. Vyšší nezaměstnanost pak levicový úředník zase vyřeší nějakou neslýchanou dotací.

Autor je hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Tolerance k neschopným zaměstnancům? Pozor na falešné sociální cítění

Zavřít reklamu ×
 1. Zase jednou po dlouhé době rozumný článek o platech, byrokracii, nesmyslech EU. Hlavně o navyšování platů bez podání výsledků. Tím by se zastavila inflace a né neustálým zvyšováním platů které ke zvyšování přispívá. Vládě to bohužel vyhovuje .

  • Firmy odměňují podle přínosu, takže na vysokou mzdu neexistuje žádný nárok. Mzda je vždy o dohodě, která musí být zajímavá a přínosná pro obě strany.

   Pamatuji si, že oba synové paní ředitelky, v naší firmě byly velice progresivní, trvalý home office s nejasnou náplní a stále „testovali“ nová auta..
   Byli tak velkým přínosem, že odešli všichni tři. Jejich platy bych nejen zveřejnil, ale navíc bych jim je dal zpětně k úhradě, v plné výši…

 2. Tak snad každý člen personálního oddělení by měl v každé firmě vědět od vedoucího skupiny i že své iniciativy, který zaměstnanec jak pracuje intenzivně, svědomitě a hospodárně pro firmu? U nás na oddělení je spousta důchodců co přesluhuje nebo má výsluhu ještě z minulé práce a jejich výkony jsou minimální ( asi jako student nastudijní praxi, kterého nikam samotného nepustíte). Peněz mají dost ( důchod + plat) a sami říkají proč se namáhat, teď si konečně střádají na staří a neunaví se …

 3. Odhaduji, že jste asi podprůměrný zaměstnanec. Bohudík platí to, že ten co se vzdělává, umí jazyky a hlavně si umí úkoly plnit bude mít vždy víc peněz. Jinak by všichni hráli hry na počítači a nebo se dloubali v nose.

 4. Pokud budou existovat firmy,které neuvádí mzdu v inzerátu nebo oblibují slovem AZ,šéfové firem kteří vám platí vždy jen minimum,a základ,protezuji vlezprdelky,a jim platí maximální bonusy,a vám nic nedají,pak bych zveřejnění všeho jen uvítal,a chtěl bych slyšet i ducod proč má někdo v peněžence o několik tisíc víc,když děláme úplně stejnou práci,plno lidí netahá,jen se veze

 5. Dále bych byl pro okamžitý zrušení tzv,,pracovních agentur,ty nikdo nepotřebuje,jen uziraj penize lidem z platu,sami žádné hodnoty nevytváří,jen se nechávají královsky vydržovat firmama,proto nikdy dělník nebude mít takový peníze ,a bude odcházet do ciziny za 3x násobkem mzdy,plus plno dalších benefitu které tu nejsou nebo je má jen někdo,ne všichni….

 6. A co teprve tkzv. rodinné firmy, kde mzdy rodinných příslušníků jsou ve velkém nepoměru k jejich výkonu a přínosu pro firmu?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB