Úskalí a šance skryté v prázdninových dnech

Názor
Prázdniny jsou v plném proudu, a my i naše děti se můžeme věnovat jiným aktivitám než těm, které souvisejí s přípravou do školy. Jak tento čas využijeme je pouze na nás. Víme však, jak a s kým naše děti tráví svůj volný čas?
Základem každého vztahu je komunikace. Komunikace s dětmi je samozřejmě důležitá v každém věku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Období dospívání od puberty k adolescenci je velmi významné, ale právě pro to může být náročné pro naše děti i pro nás. V době letních prázdnin vzniká možnost pro vzájemné sblížení prostřednictvím společně stráveného času.

Je zde ale také prostor pro to, aby ho naše děti trávily způsobem, který můžeme nazvat rizikovým. Především v období, kdy se osamostatňují a tráví více času bez naší přítomnosti, právě tehdy mohou získávat zkušenosti, které později vedou k rozvoji rizikového chování nebo které mohou ohrozit jejich duševní zdraví.

To však neznamená, že je musíme kontrolovat na každém kroku a narušovat jejich prostor. S respektem k jejich soukromí je však důležité mít přehled. Není to vůbec jednoduchý úkol. Zde je třeba vzájemná důvěra, kterou lze pěstovat.

Základem každého vztahu je komunikace. Komunikace s dětmi je samozřejmě důležitá v každém věku. Ale co dělat ve chvíli, kdy naše děti komunikují méně nebo vůbec? Kdy se z ničeho nic uzavírají do sebe?

PSALI JSME:
Mobily u dětí narušují koncentraci, emoce i empatii

Především je důležité se opravdu zajímat o to, co se s nimi děje. V klidu se zeptat, nenechat se ovládat emocemi, často stačí, že silné emoce prožívá druhá strana. Dát najevo své obavy a zájem a nenechat se odradit, jestliže nejsme ihned v navázání kontaktu úspěšní.

Pokud se nám komunikace nebo nekomunikace našich dětí nelíbí, lze se také zamyslet, jak to máme s komunikací my sami. Tady se nám vyplatí upřímnost sama k sobě. Mladí lidé a děti obecně upřímnost vycítí a velmi citlivě na ni reagují. Bez upřímnosti je těžké věřit, důvěřovat.

Můžeme si tedy položit první otázku: Jsme schopni svým dospívajícím dětem říct o svých přešlapech a riskování, o experimentování a hledání sama sebe, vymezování se vůči okolí, autoritám, které byly součástí našeho dospívání? Pokud odpověď zní ano, tehdy k nám mohou cítit důvěru a ochotu se nám svěřit.

PSALI JSME:
Kyberšikana je nový strašák školáků. Jak se bránit?

Často si stěžujeme na jejich proměnlivé nálady a nekontrolovatelné emoce. Co naše emoce? Umíme s nimi pracovat, aniž bychom je vytlačovali z našeho života nebo se jimi nechali nekontrolovatelně smýkat? Umíme o nich mluvit? Je totiž důležité umět pojmenovat své emoce a zjistit jejich příčinu.

Očekáváme, že si naše děti uvědomí důsledky svého chování. Umíme my přiznat své chyby? Máme sebereflexi, která by nám umožňovala jasně se zorientovat v sobě i v našich vztazích, v našem vlastním chování a prožívání? Umíme rozpoznat příčiny našich vlastních potíží? Je férové se umět omluvit, to děti ocení, jděme jim příkladem.

Umíme dětem naslouchat, aniž bychom kritizovali či ignorovali jejich názory a pocity? My jistě chceme, aby nás naše děti vnímaly, potřeba být vyslyšen a přijímán je tedy vzájemná.

Pokud jste si z větší části odpověděli kladně, pak máte velkou šanci na vytvoření respektujícího a laskavého vztahu se svými dětmi. Získáte přehled, který tu je díky vaší vzájemné důvěře místo neustále kontroly.

PSALI JSME:
Životní zlom v páté třídě? Sortování dětí na chytré a hloupé po Česku

Puberta nepuberta, v našich vztazích se odráží naše schopnost férově komunikovat, schopnost naslouchat, naše trpělivost, díky které to nevzdáme, pokud komunikace zrovna neproudí.

Schopnost vnímat potřeby své i těch druhých, tyto potřeby respektovat, nastavovat hranice a být zodpovědný za to, co se v našem životě odehrává a k zodpovědnosti vést i naše děti. Nakonec všichni snad víme, že inspirujeme druhé především svými činy.

Nikdo z nás se však nenarodil jako expert na vztahy a rodičovství, učíme se za pochodu a možná se shodneme, že nám je často líto, že na spoustu věcí jsme přišli později než bychom chtěli. Naše problémy s dětmi jsou zároveň naše šance. Sice to někdy bolí, ale pokud se jím správně postavíme, můžou to být bolesti pro obě strany růstové.

PSALI JSME:
Výchova a výživa dítěte stojí rodiče průměrně 1,6 milionu korun

Informace nám obecně pomáhají k lepší orientaci, ať už se potřebujeme orientovat v čemkoliv. Nicméně někdy je fajn vědět, že na to člověk nemusí být zcela sám. Je spousta organizací, které se zabývají poradenstvím v oblasti vztahů partnerských i v rámci celé rodiny.

Jednou z možností, kam se můžeme obrátit je i linka důvěry, Modrá linka. Zde můžeme získat prostřednictvím velmi empatického přístupu vyškolených odborníků podporu v těžkých chvílích. Kromě podpory si lze také říci o radu či informaci na jaké další organizace a možnosti odborné pomoci v okolí našeho bydliště se obrátit.

I když každý z nás v určitou chvíli prožívá různé období, kdy se daří a kdy zase ne, jsme v tom nakonec všichni tak nějak společně. Pojďme tedy prožít zbytek prázdnin s našimi dětmi, tak abychom si zase byli o kousek blíž.

Markéta Círová je lektorkou Modré linky, Hana Regnerová ředitelkou této organizace
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dětské tábory vybírejte pečlivě, svěřujete dítě cizím lidem

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.